Na ostatnim posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych. Stopa referencyjna osiągnęła wartość 6 p.p., czyli została obniżona aż o 0,75 p.p. W jaki sposób obniżka przełoży się na raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym?

Ostatnie miesiące nie były łaskawe dla osób, które spłacają kredyty z oprocentowaniem zmiennym.
Utrzymujące się od kilkunastu miesięcy historycznie wysokie stopy procentowe sprawiły, że raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym były wyższe nawet o 80-90 proc niż te przed podwyżkami. Kredytobiorcy z utęsknieniem czekali więc na korzystne decyzje RPP – wyjaśnia Biuro Prasowe FIN-HUB.

RPP obniżyła stopy procentowe

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów na początku września RPP obniżyła główną stopę procentową z 6,75 p.p. do 6 p.p. To dobra wiadomość dla osób, które spłacają złotówkowe kredyty z oprocentowaniem zmiennym.
Na skutek obniżenia stóp procentowych spadł także wskaźnik WIBOR. To właśnie od niego zależy koszt kredytów z oprocentowaniem zmiennym. Na obniżki raty będziemy musieli jednak chwilę poczekać. W zależności od konstrukcji umowy będą to 3 (WIBOR_3M) lub 6 miesięcy (WIBOR_6M) – dodaje Biuro Prasowe FIN-HUB.

O ile spadną raty?

Naturalną konsekwencją spadku stóp procentowych i WIBOR-u będą niższe raty kredytów. O ile w praktyce spadną raty?

Kredytobiorcy, którzy sięgnęli po kredyt w wysokości 300 tys. zł przed podwyżkami stóp procentowych, mogą liczyć na obniżkę raty na poziomie 150 – 200 zł. W przypadku kredytu na 500 tys. zł obniżka wyniesie około 300 zł.

Czy warto sięgnąć po kredyt właśnie teraz?

Wrześniowa decyzja RPP dała kredytobiorcom nadzieję na kolejne spadki stóp procentowych, a co za tym idzie – na ta tańsze kredyty. Czy jest więc to dobry moment, aby sięgnąć po finansowanie?

Decyzja o obniżeniu stóp procentowych może, ale wcale nie musi być początkiem kolejnych obniżek – tłumaczy Biuro Prasowe FIN-HUB. Najbezpieczniejszym i najtańszym obecnie rozwiązaniem jest sięgnięcie po Bezpieczny Kredyt 2%. Dzięki stałemu przez 10 lat oprocentowaniu kredytobiorcy nie muszą obawiać się podwyżek. Wyjątkowo korzystna stopa oprocentowania pozwala także na pożyczenie pieniędzy na wyjątkowo korzystnych warunkach – Biuro Prasowe FIN-HUB. Procedura otrzymania Bezpiecznego kredytu nie jest skomplikowana i nie różni się właściwie od tej, towarzyszącej pożyczeniu pieniędzy na standardowych warunkach.

Więcej o Bezpiecznym Kredycie 2% przeczytasz w artykule https://finhub.pl/blog/bezpieczny-kredyt-2-lista-bankow-oferujacych-finansowanie-na-preferencyjnych-warunkach