Bezpieczny kredyt 2% to kredyt hipoteczny z rządową dopłatą do rat. Które banki oferują obecnie preferencyjne finansowanie i jak wybrać ten, który zaoferuje najlepsze warunki kredytowania?

1 lipca br. weszły w życie zapisy ustawy, której elementem jest Bezpieczny kredyt 2%. Dzięki rządowym dopłatom do rat umożliwia on pożyczenie pieniędzy na wyjątkowo atrakcyjnych warunkach finansowych.

Dzięki rządowym dopłatom, aż przez 10 lat rata kredytu może być niższa nawet o 40% od raty finansowania zaciągniętego na standardowych warunkach – wyjaśnia Karolina Kwiecińska z FIN-HUB. Zgodnie z ostatnimi decyzjami Komisji Nadzoru Finansowego banki będą zobowiązane wyliczać zdolność kredytową, bazując na niższej kwocie raty, co sprawi, że z programu będzie mogło skorzystać jeszcze więcej osób – dodaje specjalistka.

Osoby, które nie dysponują wymaganym przez kredytodawcę wkładem własnym, mogą połączyć program Bezpieczny kredyt 2% z programem Rodzinny kredyt mieszkaniowy.

Dzięki połączeniu obu programów kredytobiorca może zaciągnąć finansowanie na preferencyjnych warunkach, a wymagany wkład własny objąć gwarancją BGK, finansując kredytem 100% wartości nieruchomości – wskazuje Karolina Kwiecińska.

Które banki oferują Bezpieczny kredyt 2%?

Bezpieczny kredyt 2% jest dostępny w bankach, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Obecnie są to: Alior, Pekao, PKO BP, BPS, SGB-Bank i VeloBank.

Bezpieczny kredyt 2% – pierwsze wnioski kredytowe wpłynęły do banków

W poniedziałek 3 lipca banki, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, zaczęły przyjmować wnioski o Bezpieczny kredyt 2%. Jak wynika z relacji kredytodawców, zainteresowanie programem jest bardzo duże.

Paweł Jurek, rzecznik prasowy Banku Pekao cytowany przez portal TVN24 Biznes poinformował: Obserwujemy duże zainteresowanie klientów. Było ono widoczne także przed rozpoczęciem programu. W ciągu pierwszych 4 dni przyjęliśmy już ponad 1000 wniosków kredytowych. Dodał także, średnia wnioskowana kwota kredytu wyniosła około 400 tys. zł.

Duże zainteresowanie programem obserwują także pracownicy banku PKO BP. Wiceprezes banku – Maciej Brzozowski w Programie 3 Polskiego Radia zadeklarował: Jest sporo zapytań. Jesteśmy gotowi do tego, aby takiego kredytu udzielać. Tak, jest zainteresowanie. Jest duże, wyraźne, widoczne.

Podobną tendencję dostrzegli pracownicy VeloBanku. Jak poinformowało biuro prasowe banku: Zainteresowanie klientów jest duże, na co wskazuje zwiększony o 600 proc. ruch na naszej zakładce z Bezpiecznym Kredytem 2 proc. w porównaniu do ubiegłotygodniowego zainteresowania produktami hipotecznymi. Nasi doradcy kredytowi są również rozchwytywani. W Centrum Hipotecznym odbieramy 10-krotnie więcej połączeń wideo oraz 3-krotnie więcej połączeń telefonicznych niż tydzień temu.

Ważny wybór kredytodawcy

Choć oprocentowanie kredytu na preferencyjnych warunkach wyniesie 2%, warto pamiętać o dodatkowych kosztach finansowania, którym jest choćby prowizja czy marża banku. W praktyce warunki kredytowania w każdym z banków mogą być nieco inne. Podobnie jak zdolność kredytowa – każdy z kredytodawców wylicza ją bowiem w odmienny sposób.

Skorzystanie z oferty przypadkowego banku może więc skutkować wyższymi kosztami i niższą zdolnością kredytową. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby przed złożeniem wniosku o kredyt porównać oferty poszczególnych kredytodawców, wybierając tę najbardziej atrakcyjną, dostosowaną do konkretnych potrzeb kredytobiorcy. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście skorzystanie z pomocy specjalisty, który zna nie tylko poszczególne oferty, ale także bankowe procedury niczym przysłowiową własną kieszeń – podsumowuje Karolina Kwiecińska, ekspert kredytowy FIN-HUB.