Chcesz kupić wymarzone M, ale wysokie ceny nieruchomości przyprawiają Cię o istny zawrót głowy? Poznaj 8 sposobów na znalezienie niedrogiego lokum.

Wiele osób planujących zakup własnego M po cichu liczyło, że zakończenie programu Bezpieczny Kredyt 2% ostudzi nieco rozgrzany do czerwoności rynek cen mieszkań. Jak wynika z branżowych raportów, w styczniu 2024 ceny nieruchomości w największych miastach w Polsce nie tylko nie spadły, ale także w porównaniu do grudnia 2023 — wzrosły. Według specjalistów trend wzrostowy będzie miał kontynuacje w kolejnych miesiącach, a szanse na niższe ceny mieszkań i domów są właściwie zerowe.

Choć przewidywania specjalistów nie napawają optymizmem, warto pamiętać, że wiele osób — z powodu rozmaitych okoliczności — wciąż sprzedaje swoje nieruchomości poniżej średniej obowiązującej w danej lokalizacji. Jeśli cena nieruchomości jest dla Ciebie kluczowa, działaj w przemyślany i zaplanowany wcześniej sposób. Dzięki dobrej strategii zwiększysz swoje szanse na znalezienie wymarzonego M w przyjaznej dla portfela cenie — tłumaczy Daria Kmita, opiekun klienta z FIN-HUB.

Od czego zacząć?

Zanim rozpoczniesz poszukiwania nieruchomości

Zanim zaczniesz szukać nieruchomości, która najlepiej spełni potrzeby Twoje i Twojej rodziny, odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań.

 • Jakie parametry (powierzchnia, liczba pokoi, miejsce garażowe, balkon, ogródek etc.) powinno mieć Twoje przyszłe mieszkanie? Które z nich są opcjonalne, a z których jesteś gotów zrezygnować?
 • Jaką maksymalną kwotę możesz przeznaczyć na zakup?
 • Które lokalizacje są dla Ciebie najbardziej atrakcyjne, a które już na starcie eliminujesz?
 • Czy jesteś gotowy kupić tańszą nieruchomość, która wymaga remontu lub odświeżenia?

Taka analiza pomoże Ci wyłonić priorytety, jeszcze lepiej określić to, czego szukasz i wyeliminować rozwiązania, które nie spełnią Twoich potrzeb — nawet kosztem niższej ceny nieruchomości.

Jak znaleźć tanie mieszkanie — 8 sprawdzonych sposobów

 1. Regularnie przeglądaj portale ogłoszeniowe i ustaw alerty

Portale z ogłoszeniami o nieruchomościach na sprzedaż to z reguły pierwsze i najważniejsze miejsca poszukiwań wymarzonego mieszkania. Jak maksymalnie wykorzystać ich potencjał?

Zanim rozpoczniesz przeglądanie ogłoszeń, zafiltruj je w oparciu o kryteria poszukiwań (np. lokalizację, powierzchnię i cenę). Ustaw także alerty. Jeśli na portalu pojawi się ogłoszenie, które spełnia Twoje oczekiwania, dostaniesz mailowe powiadomienie — wyjaśnia Daria Kmita z FIN-HUB.

 1. Bądź gotowy na szybką decyzję

Najatrakcyjniejsze nieruchomości znikają z rynku w ekspresowym tempie, nawet w ciągu kilku dni od publikacji ogłoszenia. Jeśli znalazłeś mieszkanie, które spełnia Twoje oczekiwania, jak najszybciej umów się na prezentację. Dobrym rozwiązaniem jest także zabranie ze sobą gotówki, która będzie stanowić zaliczkę bądź zadatek dla sprzedającego. Jeśli po obejrzeniu nieruchomości będziesz pewien, że chcesz ją kupić, poinformuj o tym właściciela i zaproponuj zawarcie umowy rezerwacyjnej.

Aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo, poproś właściciela o wskazanie numeru księgi wieczystej nieruchomości. Jej treść możesz przeanalizować online, otwierając dokument np. na smartfonie. Upewnij się wcześniej, że zdołasz przeanalizować dokument i wiesz, na co zwrócić szczególną uwagę. Przygotuj także wzór umowy rezerwacyjnej (możesz zrobić to z pomocą prawnika). Zadbaj o to, aby, jej zapisy były poprawne, zgodne z prawem i skutecznie chroniły Twoje interesy — wskazuje specjalistka FIN-HUB.

 1. Szukaj mieszkania przez social media

Skutecznym sposobem na znalezienie atrakcyjnego mieszkania w korzystnej cenie mogą być także branżowe grupy w mediach społecznościowych, np. na Facebooku.

Część właścicieli mieszkań zwyczajnie nie chce, by ich najbliższe otoczenie, np. sąsiedzi czy dalsza rodzina dowiedzieli się o tym, że sprzedaje nieruchomość. Takie osoby (lub agenci nieruchomości, którzy je reprezentują) nie umieszczają ogłoszenia o sprzedaży na ogólnodostępnych portalach. Przeglądając facebookowe grupy, zwróć uwagę zwłaszcza na te, które umożliwiają publikację wyłącznie ogłoszeń „spod lady”, czyli nieopublikowanych dotąd na stronach i w branżowych serwisach — dodaje Daria Kmita z FIN-HUB.

Jeśli grupa daje taką możliwość, możesz zamieścić w niej także swoje ogłoszenie o poszukiwaniach lokum.

 1. Rozmawiaj z ludźmi

Jeśli wiesz dokładnie, w której lokalizacji chcesz zamieszkać, wybierz się na miejsce i… porozmawiaj z mieszkańcami, których spotkasz. Szczerze powiedz o swoim zamyśle i zapytaj, czy Twoi rozmówcy mają wiedzę o dostępnych w okolicy nieruchomościach na sprzedaż. Może się okazać, że „sąsiad sąsiada kolegi Tomasza” rzeczywiście rozważa zbycie mieszkania, a Ty jako pierwszy będziesz miał okazję je zobaczyć i… kupić.

 1. Rozważ zakup mieszkania do remontu

Kupno mieszkania do remontu to dobra okazja do nabycia niedrogiej nieruchomości. Takie rozwiązanie będzie strzałem w dziesiątkę zwłaszcza w przypadku osób, które umieją wykonać prace remontowe samodzielnie lub dysponują sprawdzoną i niedrogą ekipą.

Jeśli nie znasz sprawdzonych fachowców, a ekipy remontowej będziesz szukał w Internecie, efekt może być dwojaki. Przy odrobinie szczęścia trafisz na świetnych, rzetelnych i niedrogi specjalistów. Jeśli Ci go zabraknie, remont będzie okupiony dodatkowymi kosztami i długimi godzinami spędzanymi na kontrolowaniu wykonawców.

 1. Negocjuj

Znalazłeś wymarzone M, ale jego cena przekracza Twoje możliwości finansowe? Negocjuj!

Negocjacje przy sprzedaży nieruchomości to powszechna praktyka. Mając jej świadomość, większość sprzedających dolicza do ceny, którą chce otrzymać mniejszy lub większy margines negocjacyjny. Zamiast narzekać, że nie stać Cię na wymarzone M, nie rezygnuj z zakupu, lecz poproś właściciela o obniżenie ceny — radzi Daria Kmita z FIN-HUB.

 1. Nawiąż współpracę z doświadczonym agentem nieruchomości

Doświadczony agent nieruchomości ma dostęp do szerokiej bazy ofert, także tych dystrybuowanych „pod stołem”, bez publikacji w Internecie. Może się okazać, że nawiązanie z nim współpracy okaże się owocne i korzystne finansowo — nawet jeśli będziesz musiał uiścić prowizję.

Poszukując agenta, warto zdać się na rekomendacje osób, którym ufasz oraz na własne odczucia. Pośrednik, który wzbudził w Tobie nić sympatii, a podczas rozmowy wytworzyła się między Wami zwykła ludzka „chemia”, z całą pewnością okaże się dobrym wyborem — wskazuje ekspertka FIN-HUB.

 1. Nie szukaj ideału

Jednym z największych błędów popełnianych przez osoby poszukujące lokum do zakupu jest szukanie idealnego mieszkania.

Czasem zdarza się, że drobne elementy, np. inny niż wymarzony kolor kafelków w łazience czy brodzik zamiast wanny, już na starcie dyskwalifikują obejrzane mieszkanie. Mimo że poza wspomnianym „defektem” znakomicie wpisuje się w potrzeby rodziny. Oglądając nieruchomości, pamiętaj, że ideały nie istnieją. Z czasem nielubiane kafelki będzie można przecież zmienić, a kabinę prysznica zastąpić dużą wanną — podsumowuje Daria Kmita z FIN-HUB.