Od 3 lipca 2023 Polacy mogą składać wnioski o Bezpieczny Kredyt 2%, który pozwala zaciągnąć finansowanie na wyjątkowo korzystnych warunkach finansowych. Czy start rządowego programu przełożył się na zmiany cen mieszkań? Sprawdźmy.

Bezpieczny Kredyt 2% daje możliwość pozyskania środków na zakup nieruchomości na wyjątkowo korzystnych warunkach finansowych. Wszystko dzięki rządowym dopłatom do rat.

Sięgając po Bezpieczny Kredyt 2%, kredytobiorcy mogą liczyć na rządowe dopłaty do raty aż przez 10 lat – wyjaśnia Biuro Prasowe FIN-HUB. Dzięki nim miesięczna rata finansowania będzie niższa nawet o 40% od raty kredytu, zaciągniętego na standardowych warunkach. Dzięki ostatnim decyzjom Komisji Nadzoru Finansowego banki wyliczają zdolność kredytową, bazując na niższej kwocie raty. To duża zaleta, która znacząco zwiększy grono potencjalnych beneficjentów programu.

Otrzymanie Bezpiecznego Kredytu 2% wiąże się z koniecznością spełnienia określonych warunków. Nie mniej ważnymi od limitu wieku kredytobiorcy są maksymalna kwota finansowania (w przypadku samodzielnych kredytobiorców maksymalna kwota wynosi 500 tys. zł, w przypadku par — małżeństw lub par z dzieckiem — 600 tys.) i limit cen za 1 m2 powierzchni użytkowej nieruchomości. Zależy on przede wszystkim od konkretnego miasta, województwa oraz rynku (inne ceny obowiązują na rynku wtórnym, inne na pierwotnym).

Ogromne zainteresowanie Bezpiecznym Kredytem 2%

Jak wynika z komunikatów banków, już w pierwszym tygodniu zainteresowanie programem Bezpieczny Kredyt 2% było bardzo duże (więcej na ten temat przeczytasz w artykule Bezpieczny kredyt 2%. Lista banków oferujących finansowanie na preferencyjnych warunkach). Jak wynika z danych udostępnionych przez portal Rzeczpospolita (www.rp.pl) w ciągu siedmiu dni od uruchomienia programu, na kredyt z dopłatą złożono 3 tys. wniosków! Podsumowując drugi tydzień działania programu, resort rozwoju poinformował, że zainteresowanie programem utrzymuje się na wysokim poziomie, a banki przyjęły 4,4 tys. wniosków o udzielenie kredytów mieszkaniowych z dopłatą państwa (wg danych na 13 lipca 2023 r.).

Bezpieczny Kredyt 2% a ceny mieszkań

Czy ogromne zainteresowanie programem Bezpieczny Kredyt 2% wpłynęło na ceny mieszkań? Zdecydowanie tak. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów efektem wprowadzenia programu kredytu hipotecznego z rządową dopłatą jest wzrost cen mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Analizując ceny mieszkań na portalach ogłoszeniowych, można bardzo wyraźnie dostrzec tendencję podnoszenia cen nieruchomości do 700 – 800 tys. zł, czyli do wskazanych przez rząd limitów dopłat. Co ciekawe, pod koniec czerwca 2023 aż 85% ofert z rynku pierwotnego i wtórnego, opublikowanych na portalu Otodom spełniało warunki cenowe programu dla małżeństwa lub pary z dzieckiem. W przypadku singla kryterium ceny spełniało 77% nieruchomości z rynku pierwotnego i 80% z rynku wtórnego – wskazuje Biuro Prasowe FIN-HUB.

Do podobnych wniosków doszedł Tomasz Borejza, dziennikarz naukowy z Krakowa. 10 lipca na swoim Twitterze napisał: Widać już efekty programu „Bezpieczny kredyt”. Mieszkania, które na moim osiedlu rok temu kosztowały 500-600 tys., dziś kosztują 700-800 tys. złotych. Podrożały dokładnie do limitu ceny „z dopłatą”. Dokładnie tak, jak ostrzegali specjaliści.

Zdaniem ekspertów wzrost cen mieszkań nie jest jedynie efektem rozpoczęcia rządowego programu kredytów z dopłatą, ale przede wszystkim braku gruntów pod inwestycje, zwłaszcza w dużych miastach oraz wzrost cen materiałów budowlanych. Do takiego stanowiska przychyla się także minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Aby zahamować wzrost cen nieruchomości, wystosował on apel dotyczący uruchomienia w planach zagospodarowania przestrzennego większych zasobów pod budownictwo mieszkaniowe. Taki ruch pozwoliłby jego zdaniem na obniżenie cen mieszkań w Warszawie o ok. 15%.

Czy warto sięgnąć po Bezpieczny Kredyt 2%?

Sztuczne zawyżanie cen mieszkań sprawiło, że wielu potencjalnych kredytobiorców zastanawia się nad sensem sięgania po finansowanie na preferencyjnych warunkach. Czy sięgnięcie po Bezpieczny Kredyt 2% ma sens właśnie teraz?

Z punktu widzenia sprzedających duże zainteresowanie programem Bezpieczny kredyt 2% i jego atrakcyjność to szansa na sprzedaż nieruchomości na korzystniejszych warunkach finansowych. Trudno się więc dziwić, że zwiększony popyt spowodował wzrost cen. Warto jednak pamiętać, że ceny opublikowane na portalach ogłoszeniowych to ceny ofertowe. Kupujący mają więc możliwość negocjacji i to właśnie oni ostatecznie decydują o tym, czy zgodzą się na ustaloną z kupującym cenę transakcyjną.

Choć z zaciągnięciem Bezpiecznego Kredytu 2% nie warto czekać, nie warto też zaciągać finansowania za wszelką cenę. Impulsem do złożenia wniosku kredytowego powinno być znalezienie nieruchomości, która realnie spełnia oczekiwania kredytobiorcy, a jej cena pozwoli na terminową spłatę finansowania i nie obciąży nadmiernie domowego budżetu. Kluczem do sukcesu jest wiec przemyślenie własnych potrzeb, analiza możliwości finansowych i znalezienie nieruchomości, która harmonijnie połączy optymalną cenę z ważnymi dla kredytobiorcy walorami – podsumowuje Biuro Prasowe FIN-HUB.