W wyniku podniesienia stóp procentowych w lipcu, ich wysokość wzrosła do 6,5%, a WIBOR 3M osiągnął poziom 7%. Ten fakt z pewnością nie zachwyca kredytobiorców, którzy zmagają się z rosnącymi ratami kredytu i inflacją. Czy można zabezpieczyć swoje raty przed wzrostem stóp procentowych?

Polacy mierzą się ze skutkami niestabilnej sytuacji na rynku kredytowym. Rosnąca inflacja i podwyższane stopy procentowe sprawiają, że wiele osób ma problem ze spłatą zadłużenia. Jak przewiduje BIK, na koniec 2022 roku wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych spadnie o 40,4%, a kredytów gotówkowych o 2,3%. Istnieje jednak kilka metod na zabezpieczenie rat.

Stopa procentowa to koszt kapitału, czyli cena, jaką kredytobiorca zapłaci bankowi za jego pożyczenie. Ten koszt ponosi również bank, jeśli pożyczone środki zostaną mu oddane w depozyt.

Stopy procentowe są nieodłącznie związane z wysokością rat kredytu. Na skutek podwyżki stóp procentowych rośnie oprocentowanie kredytu, a także odsetki, przez co wysokość raty kredytowej automatycznie się podnosi. Analogicznie w wyniku obniżenia stóp maleje oprocentowanie kredytu i odsetki, a wysokość raty kredytowej się zmniejsza.

Innym czynnikiem mającym wpływ na wysokość rat jest WIBOR, czyli oprocentowanie pożyczek oferowanych bankom przez inne banki. Od wysokości stopy WIBOR zależy to, jakiej wysokości ratę będziesz musiał zapłacić w danym miesiącu – im wyższy wskaźnik tej stopy, tym wyższe będą raty.

Martwisz się rosnącymi ratami kredytu? Na szczęście istnieją sposoby na ich zabezpieczenie. Oto kilka z nich:

Renegocjacja marży

Jeśli regularnie spłacałeś do tej pory swój kredyt, bardzo możliwe, że bank zgodzi się renegocjować marżę. Większości placówek zależy na tym, by zatrzymywać u siebie rentownych klientów – warto więc skierować się z prośbą o zmianę warunków spłaty zadłużenia.

Refinansowanie kredytu

Refinansowanie, czyli przeniesienie kredytu do innego banku, umożliwia spłacanie zadłużenia na korzystniejszych warunkach. Dowiedz się więcej o refinansowaniu kredytu z naszego artykułu: Jakie są korzyści z przeniesienia kredytu z jednego banku do drugiego?

Wydłużenie okresu spłaty kredytu

Dzięki wydłużeniu okresu spłaty możesz obniżyć aktualną ratę – niestety, proces ten prowadzi do wzrostu całkowitego kosztu zadłużenia, dlatego warto zastanowić się nad wykorzystaniem innych metod na zabezpieczenie raty kredytu.

Wakacje kredytowe

Możesz zawiesić spłatę na miesiąc do nawet ośmiu miesięcy — pamiętaj jednak, że nie oznacza to, że zadłużenie zostaje anulowane, a tylko wstrzymane.

Aby skorzystać z wakacji kredytowych, należy spełnić następujące warunki:

  • umowa kredytu hipotecznego powinna być zawarta przed 1 lipca 2022 r. oraz
  • zakończyć okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Masz pytania dotyczące zabezpieczania rat kredytu? Skontaktuj się z naszym ekspertem kredytowym, który rozwieje Twoje wątpliwości.