Rynek finansowy w Polsce ulega dynamicznym zmianom, które związane są z rosnącą inflacją i stopami procentowymi. Wiele osób szuka sposobu na minimalizację strat wynikłych z rosnących rat kredytu. Czy przeniesienie kredytu z jednego banku do drugiego może pomóc w optymalizacji kredytu hipotecznego?

Rosnące stopy procentowe nie napawają kredytobiorców optymizmem. W wyniku podniesienia stóp w lipcu ich wysokość wzrosła do 6,5%, a WIBOR 3M osiągnął poziom 7%. Spłata zadłużenia staje się coraz trudniejsza i wielu ludzi decyduje się szukać rozwiązania problemu. Czy takim rozwiązaniem okaże się przeniesienie kredytu do innego banku?

Refinansowanie kredytu — co to znaczy?

Refinansowanie kredytu to nic innego jak przeniesienie kredytu do innego banku. W wyniku tego procesu nowy bank spłaca kredyt w starym banku. Co to oznacza praktyce? Zamieniasz kredyt droższy na tańszy.

To dużo szybszy proces niż zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Ważne jest jednak, by zastanowić się, jak przeprowadzić refinansowanie, by było jak najkorzystniejsze.

Przeważnie banki zgadzają się na refinansowanie kredytu swoich klientów – jest to prostszy proces niż w przypadku przeniesienia do innego banku, biorąc pod uwagę fakt, że bank posiada już wszystkie potrzebne dokumenty.

Refinansowanie nie może być przeznaczone na inny cel niż spłata kredytu. Warto zaznaczyć, że zaciągnięcie nowego kredytu nie wiąże się z koniecznością ponownego zapewnienia wkładu własnego. Ważny jest jednak stosunek zabezpieczenia do kredytu, na który zwróci uwagę potencjalny nowy bank. Wkładem własnym, w przypadku przeniesienia kredytu, jest różnica pomiędzy wartością nieruchomości a wysokością zadłużenia, pozostającego do spłaty.

Czynniki wpływające na chęć refinansowania kredytu

Wśród najczęściej występujących czynników, mających wpływ na decyzję o refinansowaniu są:

  • wysokie oprocentowanie,
  • problem ze spłatą zobowiązania,
  • niska jakość obsługi w aktualnym banku,
  • potrzeba zmniejszenia miesięcznych rat,
  • zamiar szybszej spłaty kredytu.

Zdecydowana większość powodów jest bezpośrednio związana z sytuacją finansową danego kredytobiorcy. Wielu klientów banków decyduje się na refinansowanie kredytów, ponieważ aktualny bank nie wyraża chęci negocjowania warunków spłaty zadłużenia.

Refinansowanie kredytu hipotecznego — czy to się opłaca

W wielu przypadkach refinansowanie pozwala zaoszczędzić pieniądze, dzięki obniżeniu comiesięcznych rat i całkowitego kosztu zobowiązania. To dobry sposób na uwolnienie się od kredytu udzielonego na niekorzystnych warunkach i wprowadzenie zmian, takich jak dodanie nowych produktów — na przykład ubezpieczenia czy karty kredytowej — lub zrezygnowanie z nich.

Refinansowanie, choć dostępne dla każdego, nie zawsze bywa korzystne. Przeniesienie kredytu przyniesie największe korzyści tylko wtedy, gdy znajdziesz ofertę z niską marżą kredytową. Jedną z rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, jest koszt samej operacji. Jeśli rozsądnie przeprowadzi się ten proces, koszt może wynieść około tysiąca złotych. Rozważyć trzeba również jednorazowe opłaty, które są związane z zaciągnięciem nowego kredytu.

Ostateczną decyzję należy więc podjąć dopiero po dokładnym zestawieniu wszystkich kosztów, m.in. opłaty za przeniesienie kredytu, prowizji za udzielenie nowej pożyczki, kosztu ubezpieczenia i produktów dodatkowych (takich jak konto osobiste, czy karta kredytowa), a także opłat sądowych związanych ze zmianą hipoteki w księdze wieczystej.

Jak uzyskać refinansowanie?

Pierwszym krokiem jest skontaktowanie się z wybraną instytucją, do której chcesz przenieść kredyt i przedstawienie sytuacji kredytowej. Bank zażąda kompletu dokumentów, który zależeć będzie od Twojej indywidualnej sytuacji i nieruchomości oraz przeanalizuje zdolność kredytową i historię spłat. Najczęściej żądanymi dokumentami są zaświadczenie o kredycie i umowa z aktualnego banku. Podczas rozmowy konsultant zada pytania, na których podstawie przedstawi ofertę, w tym proponowaną nową ratę, zestawienie całkowitych kosztów i opłacalność przedsięwzięcia. Następnie, należy złożyć wniosek o refinansowanie kredytu – można to zrobić zarówno w oddziale danego banku, telefonicznie, jak też online.

Masz pytania dotyczące refinansowania kredytu? Skontaktuj się z naszym ekspertem kredytowym, który rozwieje Twoje wątpliwości.