Ostatnie miesiące to okres dynamicznych zmian na rynku nieruchomości, spowodowanych przede wszystkim decyzjami Rady Polityki Pieniężnej i rządowymi programami wsparcia kredytobiorców. Czy w takich realiach zakup mieszkania na kredyt okaże się bardziej opłacalny od wynajmu? Sprawdźmy.

Po wybuchu wojny w Ukrainie do Polski przybyły tysiące uchodźców szukających bezpiecznego miejsca do zamieszkania. Ogromny popyt na mieszkania na wynajem spowodował wzrost czynszów najmu średnio o 25 – 47%. Zjawisko to było szczególnie odczuwalne w dużych miastach. Choć w kolejnych miesiącach spora część Ukraińców wróciła do kraju, a rynek najmu nieco spowolnił, ceny mieszkań na wynajem wciąż pozostają stosunkowo wysokie.

Jak wynika z danych udostępnionych przez Otodom, na koniec sierpnia w ofercie znajdowało się o 80 proc. więcej lokali niż w analogicznym okresie 2022 r., a największym powodzeniem najemców cieszyły się trzypokojowe mieszkania o powierzchni od 50 do 60 mkw.

Jak kształtowały się ceny najmu w największych miastach? Średnie ceny ofertowe najmu w wybranych miastach w sierpniu 2023 r. ilustruje poniższa tabela.

Średnie ceny ofertowe najmu w wybranych miastach w sierpniu 2023 r.

Czy w takich okolicznościach kupno mieszkania na kredyt może okazać się bardziej opłacalne i… mniej ryzykowne?

Wynajem a kredyt hipoteczny – najważniejsze obawy Polaków

Wiele osób boi się sięgnięcia po kredyt hipoteczny z obawy przed utratą pracy czy obniżeniem dochodów. Warto jednak pamiętać, że konsekwencje obu sytuacji mogą być bardziej dotkliwe dla osoby wynajmującej mieszkanie aniżeli dla kredytobiorcy. Dlaczego?

Jeśli najemca straci pracę, wciąż będzie musiał płacić za wynajmowane mieszkanie. Oczywiście, w podbramkowych sytuacjach zawsze może rozważyć przeprowadzkę do tańszego – mniejszego lub położonego na obrzeżach miasta lokum. W praktyce — zwłaszcza w przypadku rodzin z dziećmi takie rozwiązanie często okazuje się bardzo trudne do zrealizowania – choćby ze względu na umiejscowienie placówek edukacyjnych najmłodszych domowników czy potrzebną do spełnienia podstawowych potrzeb rodziny powierzchnię nieruchomości – wyjaśnia Biuro Prasowe FIN-HUB.

Sięgając po kredyt hipoteczny, kredytobiorca może wykupić ubezpieczenie od utraty pracy. Dzięki niemu, jeśli straci zatrudnienie, to ubezpieczyciel będzie regulował raty, eliminując stres i zapewniając bezpieczeństwo spłaty kredytu do momentu znalezienia kolejnego zatrudnienia. Mieszkanie z kredytem zawsze może też wynająć. W zależności od kwoty finansowania, jego warunków oraz parametrów nieruchomości, pozyskane z najmu środki mogą pokryć kwotę raty, a nierzadko zapewnić także nadwyżkę finansową, jakże przydatną w momencie gorszej płynności – dodaje Biuro Prasowe FIN-HUB.

Wynajem czy kredyt hipoteczny – co bardziej się opłaca?

Przy podejmowaniu decyzji o kupnie lub wynajmie nieruchomości poza najważniejszymi ryzykami warto wziąć pod uwagę także aspekt ekonomiczny. Które rozwiązanie okaże się korzystniejsze dla portfela?

Jak wynika z zamieszczonej wyżej tabeli, ceny najmu w 2023 roku są o kilka lub kilkanaście procent wyższe niż rok wcześniej. Jeśli dodamy do tego niższe niż w 2022 roku raty kredytów hipotecznych oraz możliwość skorzystania z programów, które umożliwiają pożyczenie pieniędzy na bardzo atrakcyjnych warunkach finansowych, spłata rat za własne M może okazać się zdecydowanie korzystniejsza dla portfela niż wynajem.

Dzięki obowiązującemu od pierwszych dni lipca programowi Bezpieczny kredyt 2% Polacy mogą zaciągnąć kredyt hipoteczny na wyjątkowo korzystnych warunkach i aż przez 10 lat płacić nawet o połowę niższe raty niż gdyby wzięli kredyt na standardowych warunkach finansowych. To jednak nie wszystko. Połączenie programu Bezpieczny Kredyt 2% z Rodzinnym Kredytem mieszkaniowym daje możliwość wzięcia taniego kredytu bez wkładu własnego. Oba programy to prawdziwa rewolucja na rynku hipotek, a o ich atrakcyjności świadczą setki wniosków, które każdego dnia trafiają do banków – tłumaczy Biuro Prasowe FIN-HUB.

Warto także dodać, że płacąc raty kredytu hipotecznego, kredytobiorca finansuje nieruchomość, która za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat stanie się jego własnością. Jeśli po kredyt sięgnie współczesny 30-latek, po spłacie finansowania mieszkanie stanie się dla niego bezpieczną przystanią na emeryturę, eliminując konieczność finansowania kosztownego najmu. W alternatywnym scenariuszu może być także świetnym produktem inwestycyjnym, zapewniającym bezpieczny i stabilny dochód.

Biorąc pod uwagę spadek dzietności, coraz szybsze starzenie się naszego społeczeństwa oraz coraz mniejszą wydolność polskiego systemu emerytalnego własna nieruchomość jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie swojej przyszłości i uniezależnienie emerytury od tej wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – kontynuuje Biuro Prasowe FIN-HUB.

Kredyt czy wynajem mieszkania – co warto wybrać? Podsumowanie

W obecnych okolicznościach zakup nieruchomości na kredyt zdaje się zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem niż wynajem. Nie tylko ze względu na aspekt finansowy. W praktyce wybór optymalnej drogi zależy jednak od sytuacji życiowej i finansowej gospodarstwa domowego oraz planów i celów na przyszłość. Aby precyzyjnie ocenić atrakcyjność każdej z opcji, warto poprzedzić swoją decyzję rzetelnym porównaniem wad i zalet oraz kosztów wynajmu i zakupu nieruchomości. Najlepiej z pomocą doświadczonego eksperta kredytowego.

Zapraszamy do lektury innych naszych artykułów dostępnych tutaj.