Dzięki programowi Bezpieczny Kredyt 2% i Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy osoby, które planują zakup pierwszego mieszkania lub domu, mogą pozyskać kredyt hipoteczny na wyjątkowo korzystnych warunkach. Od 31 lipca dzięki znowelizowanemu prawu będą mogły zaoszczędzić kolejne kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Jak to możliwe?

Po zawarciu aktu notarialnego nowy właściciel kupionego na rynku wtórnym mieszkania lub domu ma obowiązek wypełnienia i dostarczenia do urzędu formularza PCC-3 i odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jego wartość wynosi 2% ceny nieruchomości.

W przypadku mieszkania za 600 tys. zł wartość podatku PCC wyniesie więc 12 tys. zł. Zwłaszcza dla osób, które kupują swoje pierwsze mieszkanie i zaczynają dorosłe życie „na swoim”, taka kwota stanowi spory koszt. Mając w portfelu dodatkowe kilka czy kilkanaście tysięcy złotych nowi właściciele mieszkania mogą przeznaczyć je na remont, zakup mebli czy sprzętu AGD – wyjaśnia Karolina Kwiecińska, ekspert kredytowy FIN-HUB.

Już od 31 sierpnia część właścicieli mieszkań zostanie zwolniona z obowiązku odprowadzenia PCC, oszczędzając kilka, a nierzadko nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Jak wskazuje Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust cytowany przez portal Rzeczpospolita.pl: w praktyce jest tak, że często ktoś kupujący pierwsze mieszkanie dopiero w toku transakcji dowiaduje się, że będzie musiał też ponieść sporo kosztów. PCC jest jedną z tych niemiłych niespodzianek, bo raptem okazuje się, że trzeba wysupłać kolejnych co najmniej kilka tysięcy złotych na podatek. Likwidacja PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości oznacza więc nie tylko finansową ulgę, ale też mniej problemów, czy zaskoczeń.

Zwolnienie z PCC a prawo

Możliwość zwolnienia kupujących nieruchomość z rynku wtórnego z podatku PCC wynika ze zmian wprowadzonych w Ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Pełną treść zmian znajdziesz w Ustawie z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw. Kto będzie mógł skorzystać z ulgi?

Zwolnienie z PCC – kogo dotyczy?

Zgodnie z prawem, które wejdzie w życie 31 sierpnia br., z 2-proc. PCC zwolniona będzie sprzedaż, której przedmiotem jest prawo własności lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50 proc. i został nabyty w drodze dziedziczenia. Co to oznacza w praktyce?

Mówiąc nieco prościej, ze zwolnienia będą mogły skorzystać osoby fizyczne, które w momencie podpisywania aktu notarialnego i w przeszłości nie były właścicielami nieruchomości mieszkalnej i spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Jedyny wyjątek, jakie przewiduje prawo to możliwość zwolnienia z PCC osoby fizycznej, która w drodze dziedziczenia przejęła nie więcej niż 50% prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do nieruchomości mieszkalnej. Zwolnienie obowiązuje zarówno osoby, które finansują zakup gotówką, jak i te korzystające z kredytu hipotecznego – wyjaśnia Karolina Kwiecińska z FIN-HUB.

Zwolnienie z PCC — od kiedy?

Zwolnienie z podatku PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości będzie obowiązywać od 31 sierpnia 2023 roku.

Jeśli rozglądasz się za pierwszym mieszkanie lub domem na rynku wtórnym i chcesz zaoszczędzić sporą kwotę, zadbaj o to, aby zrealizować transakcję po wejściu w życie nowego prawa. Pamiętaj także, że zwolnienie z PCC to tylko z jeden elementów wspierania osób, które planują kupić pierwsze mieszkanie. Jeśli chcesz sfinansować transakcję kredytem hipotecznym, koniecznie sprawdź warunki Bezpiecznego Kredytu 2%. Jeśli po niego sięgniesz, aż przez 10 lat będziesz płacił nawet o 40% niższą ratę niż w przypadku standardowych ofert kredytowych. Jeśli połączysz Bezpieczny kredyt 2% z Rodzinnym Kredytem Mieszkaniowym, kupisz pierwsze M bez konieczności posiadania wkładu własnego – wyjaśnia Karolina Kwiecińska, ekspert kredytowy FIN-HUB.

Złe wieści dla inwestorów w nieruchomości

W celu ograniczenia spekulacyjnych zakupów nieruchomości i równomiernego rozłożenia obciążeń podatkowych Ustawa o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw nie tylko znosi obowiązek odprowadzenia PCC w przypadku zakupu pierwszego mieszkania. Nakłada także 6-procentowy podatek przy zakupie szóstego i każdego kolejnego lokalu mieszkalnego.

Jeśli inwestor kupuje szóste mieszkanie o wartości 800 tys. zł, zgodnie z nowym prawem zapłaci 48 tys. podatku PCC. W tym przypadku z zakupami trzeba się więc spieszyć – podsumowuje ekspertka FIN-HUB.