Choć w porównaniu z ubiegłymi miesiącami coraz mniej Polaków decyduje się na kredyt hipoteczny, wciąż istnieje liczna grupa osób, które finansują zakup nieruchomości środkami z kredytu. W artykule wyjaśnimy, dlaczego wsparcie eksperta finansowego jest szczególnie ważne dziś, w trudnych dla kredytobiorców realiach.

Jak wskazują dane udostępnione przez Biuro Informacji Kredytowej, sierpień to kolejny trudny dla kredytów mieszkaniowych miesiąc. W okresie od stycznia do sierpnia 2022 roku w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej spadki wyniosły 40,8% w ujęciu liczbowym i 36% ujęciu wartościowym (36,0%). Taki trend to efekt wzrostu stóp procentowych, a tym samym bardzo dużego spadku zdolności kredytowej wnioskujących oraz zaostrzenia regulacyjnych kryteriów oceny zdolności kredytowej przez banki.

Choć w porównaniu z ubiegłymi miesiącami coraz mniej Polaków decyduje się na kredyt hipoteczny, wciąż istnieje liczna grupa osób, które finansują zakup nieruchomości środkami z kredytu — wyjaśnia Karolina Kwiecińska, Ekspert Kredytowy Fin-Hub (finhub.pl).Zwłaszcza dziś, w trudnych dla kredytobiorców czasach bardzo ważne jest, aby cały proces oddać w ręce doświadczonego specjalisty, który nie tylko pomoże znaleźć najkorzystniejsze dla portfela finansowanie, ale także wyeliminuje ryzyko błędów, często popełnianych przez nieświadomych kredytobiorców. Jak pokazuje doświadczenie, takie błędy mogą znacząco zmniejszyć szanse na pozytywną decyzję banku, a nierzadko zupełnie je przekreślić — dodaje ekspert.

Rozważasz sięgnięcie po kredyt hipoteczny? Oto 6 powodów, dlaczego warto skorzystać z pomocy doświadczonego ekspert kredytowego.

Oto 6 najważniejszych powodów, dlaczego warto skorzystać z pomocy doświadczonego eksperta kredytowego.

1. Kredyt przyjazny dla portfela

Raty kredytów hipotecznych są dziś zdecydowanie wyższe niż kilka czy kilkanaście miesięcy temu. Nie ulega wątpliwości, że wsparcie najbardziej doświadczonego eksperta nie przywróci ich do poziomu sprzed wzrostów stóp procentowych. Dzięki pomocy specjalisty możliwe będzie jednak znalezienie takiego kredytu, który jak najmniej obciąży portfel. Specjalista dysponuje bowiem ofertami nie jednego, ale kilkunastu banków. Może więc precyzyjnie porównać koszty i warunki, wybierając ten, który najlepiej odpowie na Twoje potrzeby i będzie możliwie jak najtańszy

2. Najwyższa zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty rat kredytu wraz z odsetkami we wskazanych w harmonogramie terminach. Choć wyliczając zdolność kredytową, wszystkie banki biorą pod uwagę te same kryteria (są to m.in. wiek wnioskującego, wysokość i źródło dochodu, miesięczne wydatki związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego czy raty spłacanych aktualnie kredytów i pożyczek), każdy z nich stosuje własne sposoby kalkulacji. Efekt? Różnice w zdolności kredytowej wynoszące kilkadziesiąt, a nierzadko nawet kilkaset tysięcy złotych. To jednak nie wszystko. Dzięki kompleksowej pomocy eksperta wynikającej z praktycznej znajomości bankowych procedur z powodzeniem znajdziesz bank, w którym Twoja zdolność kredytowa będzie najwyższa, a co za tym idzie — który pożyczy Ci najwięcej pieniędzy.

3. Większe szanse na pozytywną decyzję banku

Na skutek wzrostów stóp procentowych większość banków zaostrzyła regulacyjne kryteria oceny zdolności kredytowej i wcieliła w życie procedury minimalizujące ryzyko wynikające z zawierania umów kredytowych. W praktyce oznacza to nie tylko niższą zdolność do spłaty, ale także dodatkowe wymogi, wytyczne i warunki umożliwiające pozyskanie kredytu hipotecznego. Może to być np. wyższy wkład własny przy finansowaniu określonych rodzajów nieruchomości czy ograniczone możliwości pozyskania finansowania przez osoby o określonym źródle dochodu. Bez takiej wiedzy pozyskanie kredytu hipotecznego może okazać się jeszcze trudniejsze, a nieprzyjemne niespodzianki mogą skutecznie zburzyć radość wynikająca z kupna wymarzonej nieruchomości.

4. Pomoc w wyborze rodzaju oprocentowania

Zgodnie z zapisami Rekomendacji S od lipca 2021 r. banki komercyjne mają obowiązek oferowania klientom kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu. Sięgając po kredyt hipoteczny, możesz więc wybrać nie tylko ten ze zmiennym, uzależnionym od wahań stóp procentowych oprocentowaniem, ale także ten ze stałą stopą bazową. Przed dokonaniem wyboru warto mieć jednak świadomość, że każda z opcji posiada plusy i minusy. Spotkanie z doradcą finansowym pomoże Ci dokładnie je poznać, zapytać o szczegóły i rozwiać ewentualne wątpliwości. Umożliwi także wykonanie precyzyjnej kalkulacji uwzględniającej koszty miesięcznych rat i całkowity koszt kredytu w obu opcjach. Dzięki współpracy z ekspertem podejmiesz lepszą, popartą konkretnymi danymi decyzję.

5. Większa szansa na pozyskanie „trudnego” kredytu

Idealnym klientem banku jest osoba pracująca na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, zarabiająca zdecydowanie powyżej średniej krajowej i wydająca przy tym stosunkowo niewiele i posiadająca znakomitą historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Niestety, nie każda osoba wnioskująca o dodatkowe środki spełnia takie wymagania. Jeśli Twoja historia w BIK-u nie jest wzorcowa, prowadzisz działalność gospodarczą, pracujesz na podstawie umowy cywilnoprawnej, nie posiadasz wystarczające gotówki, aby wpłacić 20% wkładu własnego — skorzystanie z usług eksperta finansowego nie powinno być wyborem, ale absolutnym standardem.

6. Wyeliminowanie nieświadomie popełnianych błędów

Popełniane nieświadomie błędy (np. samodzielne złożenie wniosków kredytowych do zbyt dużej liczby banków czy brak analizy historii i zdolności kredytowej przed złożeniem wniosku kredytowego) to najlepsza droga, aby utrudnić a często wręcz uniemożliwić sobie pozyskanie dodatkowych środków. Chcesz zaciągnąć swój pierwszy kredyt hipoteczny? Nie masz wiedzy na temat bankowych wymagań i procedur? Słowa WIBOR, stopa bazowa czy marża banku są dla Ciebie niczym czarna magia? Nie ryzykuj. Twoja lekkomyślność i impulsywnie podejmowane decyzje mogą okazać się bowiem bardzo kosztowne w skutkach.

Część osób rezygnuje z pomocy specjalisty kredytowego z obawy przed dodatkowymi kosztami. Warto wiedzieć jednak, że dla klienta indywidualnego taka usługa jest zupełnie bezpłatna i nie wiąże się z koniecznością ponoszenia żadnych opłat. Bez względu na to, czy klient zdecyduje się finalnie złożyć wniosek, czy z tego zrezygnuje — wyjaśnia Karolina Kwiecińska, Ekspert Kredytowy Fin-Hub (finhub.pl). Wsparcie doświadczonego eksperta może więc przynieść wyłącznie korzyści — podsumowuje.