Jeśli nie masz środków finansowych niezbędnych do wykonania remontu, możesz sięgnąć po zewnętrzne źródło finansowania. W artykule wyjaśnimy, który kredyt okaże się lepszym wyborem – hipoteczny czy gotówkowy.

Generalny remont nieruchomości mieszkalnej wiąże się z reguły z potężnymi kosztami. W zależności od zakresu prac mogą one wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak wynika z raportu Grupy PSB w październiku 2023 roku w porównaniu z tym samym miesiącem 2022 roku ceny materiałów budowlanych spadły średnio o 0,3%. Istnieją jednak kategorie produktowe, które w porównaniu z ubiegłym rokiem znacząco zdrożały. Są to:

  • cement, wapno (+19%),
  • farby, lakiery (+7%),
  • chemia budowlana (+5%),
  • otoczenie domu (+2%),
  • wyposażenie, AGD (+2%),
  • ogród, hobby (+2%),
  • wykończenia (+2%),
  • motoryzacja (+1%),
  • instalacje, ogrzewanie (+1%),
  • sucha zabudowa (+0,3%).

Wykonanie remontu często może „poczekać” do momentu, w którym właściciel zaoszczędzi niezbędne do wykonania prac pieniądze. Czasem zdarza się jednak, że niezbędne prace trzeba wykonać jak najszybciej. Może się tak zdarzyć, jeśli właściciel chce znacznie podnieść wartość nieruchomości przed sprzedażą lub kupił przysłowiową ruderę, która wymaga potężnej renowacji – wyjaśnia Karolina Kwiecińska, ekspert kredytowy z FIN-HUB. Skutecznym sposobem na pozyskanie dodatkowych środków finansowych może być sięgnięcie po zewnętrzne źródło finansowania – kredyt gotówkowy lub hipoteczny – dodaje specjalistka.

Który z nich okaże się lepszym wyborem?

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny – który z nich warto wybrać?

Jak nietrudno zgadnąć, każdy z wyborów niesie za sobą zarówno wady, jak i zalety.

Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych, dostępny w ofercie większości banków. Jego dużą zaletą jest możliwość przeznaczenia pieniędzy na dowolny cel: może być to remont, zakup mebli czy niezbędnego sprzętu AGD. W zależności od zdolności kredytowej wnioskującego i wybranej oferty kredytowej maksymalna kwota finansowania może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych, a spłata odbywa się w miesięcznych ratach, z reguły przez kilka lat. Aby pożyczyć pieniądze, niezbędne jest wypełnienie wniosku kredytowego, przedstawienie kredytodawcy swojego dowodu tożsamości oraz dokumentu potwierdzającego wysokość i źródło dochodu (w przypadku osób zatrudnionych na etacie może być to np. wystawione przez pracodawcę zaświadczenie).

Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym, przeznaczonym na ściśle określony cel. Jednym z nich jest właśnie remont nieruchomości mieszkalnej. W ramach kredytu hipotecznego możesz pożyczyć nawet kilka milionów złotych, rozkładając spłatę nawet na 35 lat. W przypadku standardowych ofert kredytowych niezbędnym warunkiem otrzymania finansowania jest posiadanie wkładu własnego (w zależności od banku jego kwota wynosi 10 lub 20% wartości finansowania) oraz zabezpieczenie spłaty hipoteką, ustanowioną na nieruchomości należącej do kredytobiorcy.

Choć może się wydawać, że najlepszym i najprostszym sposobem sfinansowania remontu jest sięgnięcie po kredyt gotówkowy, przed dokonaniem wyboru warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii – tłumaczy specjalistka FIN-HUB.

Jakich?

Zanim sięgniesz po kredyt na remont – 3 kwestie, które warto wziąć pod uwagę

  1. Koszty. Dzięki zabezpieczeniu spłaty kredytu ustanowioną na nieruchomości hipoteką kredyty hipoteczne są zdecydowanie tańsze od gotówkowych. A to dla wielu osób jest kluczową kwestią, warunkującą wybór produktu kredytowego. Jeśli chcesz wnioskować o sporą kwotę, warto „przeboleć” zwiększoną ilość formalności i sięgnąć po finansowanie, które mniej obciąży portfel.
  2. Wysokość miesięcznej raty. Maksymalny okres spłaty kredytu gotówkowego wynosi z reguły 10 lat. Kredyt hipoteczny możesz spłacać nawet przez 35. Kredyt hipoteczny będzie więc optymalnym wyborem dla osób, którym zależy na tym, aby miesięczna rata finansowania była jak najniższa. Choć dłuższy okres spłaty może przełożyć się na wyższe koszty, warto pamiętać, że wszystkie banki pozwalają spłacić finansowanie przed terminem. Taka operacja może oznaczać jednak konieczność zapłaty prowizji. Jeśli rozważasz możliwość spłaty kredytu hipotecznego przed zakończeniem umowy, przed złożeniem wniosku kredytowego koniecznie sprawdź warunki i koszty wcześniejszej spłaty.
  3. Preferencyjne warunki kredytów hipotecznych. Rządowe wakacje kredytowe, Bezpieczny kredyt 2%, Rodzinny kredyt mieszkaniowy – dla osób, które spłacają lub planują wzięcie kredytu hipotecznego, rządzący przygotowali wiele udogodnień. Dzięki nim wzięcie i spłata kredytu hipotecznego okażą się jeszcze łatwiejsze i korzystniejsze dla portfela.

Kredyt na remont – który okaże się lepszym wyborem?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie – wyjaśnia Karolina Kwiecińska z FIN-HUB. Wiele zależy tu bowiem od sytuacji życiowej i finansowej przyszłego kredytobiorcy, preferowanej kwoty finansowania czy możliwości „załapania się” na proponowane przez rząd udogodnienia. Jedno jest jednak pewne – przed podjęciem decyzji warto dokładnie rozważyć za i przeciw każdej z opcji, najlepiej w porozumieniu z doświadczonym ekspertem kredytowym, doskonale znającym oferty kredytów hipotecznych i gotówkowych poszczególnych banków – podsumowuje specjalistka.

Więcej informacji o tym, dlaczego warto wnioskować o kredyt z pomocą doświadczonego specjalisty, znajdziesz w artykule 5 powodów, dlaczego warto wziąć kredyt hipoteczny z pomocą eksperta kredytowego.