Wróć do słownika

Wkład własny

Wkład własny to pojęcie używane przede wszystkim w kontekście kredytu hipotecznego. Jest to określona procentowo suma, jaką kredytobiorca musi wpłacić na poczet udzielenia kredytu hipotecznego. Co ważne – nie jest to kwota, która zasila konto banku, lecz jest traktowana jako część zapłaty za finansowaną nieruchomość.

Obowiązek wpłaty wkładu własnego pojawił się w 2014 roku jako zapis w Rekomendacji S. Wcześniej kredytobiorcy mogli z powodzeniem zaciągać „hipoteki” na 100% wartości nieruchomości.

Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem minimalna wartość wkładu własnego wynosi – w zależności od banku - 20% lub 10% (przy wykupieniu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego).

Co ważne, wkładem własnym nie muszą być wyłącznie środki finansowe. Może być to także wpłata u dewelopera (w przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego), a nawet działka czy inna nieruchomość mieszkalna.

Od niedawna dzięki programowi Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy Polacy mogą wnioskować o kredyt hipoteczny, nie posiadając wkładu własnego. Gwarancję jego wpłaty bierze na siebie Bank Gospodarstwa Krajowego. Program Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy to propozycja dla osób, które posiadają wymaganą przez kredytodawcę zdolność do spłaty, jednak nie są w stanie zgromadzić wymaganego wkładu własnego.

Jesteś ekspertem kredytowym?