Program ,,Mieszkanie bez wkładu własnego”, który miał zwiększyć dostępność finansowania mieszkań i ustabilizować sytuację mieszkaniową Polaków, wszedł w życie pod koniec maja. Jako element Polskiego Ładu, miał pomóc osobom, które posiadają zdolność kredytową, ale nie mają wymaganego przez banki wkładu własnego. Zgodnie z zasadami programu, wkład własny miał być zastąpiony gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego. Niespełna miesiąc później zostały ogłoszone rozwiązania, które miały na celu korektę początkowych założeń. Co się zmieni?

Umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego podpisało jak dotąd 5 banków: Alior Bank, PKO BP, PEKAO SA, BPS, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, a z kolejnymi sześcioma nadal toczą się rozmowy. 

Nowy ,,Rodzinny kredyt mieszkaniowy”

Zgodnie ze zmianami, ogłoszonymi 28 czerwca, zmieni się nawet sama nazwa programu. Od teraz będzie to ,,Rodzinny kredyt mieszkaniowy”. Nadal nie wiadomo jednak, kiedy program wejdzie w życie, ale wedle zapowiedzi dyrektora departamentu mieszkalnictwa, program na nowych zasadach będzie dostępny już na początku 2023 roku.

Podstawowym wymogiem jest wzięcie kredytu z gwarancją w polskich złotych i na minimum 15 lat. Cele, na który może zostać on przyznany to: zakup domu, mieszkania, działki budowlanej, budowę domu czy jego wykończenie. 

Kto się kwalifikuje?

Aby skorzystać z programu, zarówno kredytobiorca, jak i żaden z członków jego gospodarstwa domowego nie mogą być właścicielami mieszkania. Wyjątek dotyczy rodzin z 2 lub większą liczbą dzieci. Takie rodziny, aby zostać zakwalifikowanym, mogą posiadać łącznie jedno inne mieszkanie, ale nie większe niż 50 m2 przy dwójce dzieci, 75 m2 przy trójce dzieci i 90m2, gdy dzieci jest czworo. Dla pięciorga lub większej liczby dzieci nie ma limitu metrażowego.

Do programu będą mogły teraz przystąpić osoby dysponujące wkładem własnym na poziomie minimum 10% wartości nieruchomości, którą chcą nabyć. Jeżeli ktoś będzie posiadał 15%, to gwarancja dla niego wyniesie 5%, a przy odłożonej wartości w wysokości 18%, uzyska gwarancję na 2% kredytu.

Osoby, które zdecydują się na kredyt o stałej stopie procentowej, będą mogły skorzystać ze spłat rodzinnych nawet, jeżeli będą posiadały wkład własny wyższy niż 20%. Ten zabieg ma na celu popularyzację kredytów ze stałą stopą procentową.

Nowe limity cen mieszkań

Limity te są określane zgodnie z informacjami dotyczącymi tego, ile kosztuje wybudowanie 1m2 mieszkania na danym obszarze, a nie na podstawie faktycznie płaconych cenami. Mają być one aktualizowane co pół roku, jednak przy szybkim wzroście cen nieruchomości, kosztów budowy i materiałów na pewno będą rozbieżne z realiami rynkowymi.

Ustawa określa limit ceny mieszkań na podstawie iloczynu średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni użytkowej budynków i współczynnika 1,3 w przypadku mieszkań na rynku pierwotnym i 1,2 w przypadku mieszkań na rynku wtórnym. Zgodnie z zapowiedziami współczynniki te mają ulec zmianie i wynosić odpowiednio 1,4 i 1,3.

Wpis przygotowany przez Monikę Czekaj