Wróć do słownika

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości to umowa, w której jedna ze stron (lub obie strony) zobowiązuje się w przyszłości do zawarcia tzw. umowy przyrzeczonej. Ze względu na fakt, że jest ona ściśle powiązana z umową przyrzeczoną, winna określać najważniejsze jej postanowienia. Kwestie związane z umową przedwstępną reguluje art. 389 Kodeksu cywilnego.

Choć umowę przedwstępną zawiera się w różnych okolicznościach, jednym z jej podstawowych zastosowań jest transakcja sprzedaży nieruchomości. W takich okolicznościach ma ona funkcję zabezpieczającą, chroniąc interesy zarówno sprzedającego, jak i kupującego.

Jak pokazuje praktyka, w umowie przedwstępnej zazwyczaj umieszcza się informacje na temat:

  • sprzedającego i kupującego (imiona i nazwiska, daty urodzenia, adresy, numery PESEL, imiona rodziców);
  • przedmiotu transakcji wraz ze szczegółami (adresem, numerem księgi wieczystej, powierzchnią etc.);
  • ceny;
  • zaliczce lub zadatku i zasadach ich zapłaty;
  • konsekwencjach wycofania się z transakcji każdej ze stron.

Wzmiankę o zawarciu umowy przedwstępnej umieszcza się w księdze wieczystej nieruchomości w formie tzw. roszczenia.

Choć umowa przedwstępna nie musi określać terminu zawarcia umowy przyrzeczonej, jak strony z reguły decydują, by taki zapis w niej umieścić – najczęściej, lecz nie zawsze, w formie konkretnej daty.

Przepisy nie wskazują, w jakiej formie powinna być zawarta umowa przedwstępna. Zazwyczaj przybiera ona formę umowy cywilnoprawnej lub aktu notarialnego. Roszczenia wynikające z umowy przedwstępnej przedawniają się w ciągu roku od momentu, w którym miało dojść do zawarcia umowy przyrzeczonej.

Umowa przedwstępna jest jednym z wymaganych dokumentów, jakie należy dostarczyć do banku w procesie wnioskowania o kredyt hipoteczny.

Jesteś ekspertem kredytowym?