Wróć do słownika

Restrukturyzacja kredytu

Restrukturyzacja kredytu jest zmianą warunków zaciągniętego wcześniej zobowiązania.

Zgodnie z art. 75c. Prawa bankowego, punkt 3: „Bank powinien, na wniosek kredytobiorcy, umożliwić restrukturyzację zadłużenia poprzez zmianę określonych w umowie warunków lub terminów spłaty kredytu, jeżeli jest uzasadniona dokonaną przez bank oceną sytuacji finansowej i gospodarczej kredytobiorcy”.

Jeśli wyda negatywną decyzję, powinien poinformować kredytobiorcę o jej powodach.

Kredytobiorcy korzystają z restrukturyzacji z reguły w momencie, gdy ich sytuacja finansowa diametralnie się pogorszy, a spłata rat zgodnie z aktualnym harmonogramem staje się niemożliwa. Taki proces pozwala więc dostosować zasady spłaty do aktualnych możliwości finansowych kredytobiorcy, odciążyć jego portfel i zminimalizować stres.

Restrukturyzacja może przybierać formę wydłużenia okresu spłaty i zmniejszenia kwoty miesięcznej raty, czasowego zawieszenia płatności raty kapitałowo-odsetkowej czy konsolidacji zobowiązań (jeśli kredytobiorca spłaca nie jeden, lecz kilka kredytów).

Choć restrukturyzację stosuje się z reguły przy kredytach hipotecznych, większość banków umożliwia zrestrukturyzowanie także kredytu gotówkowego, samochodowego, zadłużenia na karcie kredytowej czy w linii debetowej.

Restrukturyzacja kredytu wymaga złożenia stosownego wniosku w banku. Warto zrobić to w momencie, kiedy sytuacja finansowa jest już mocno napięta, jednak wciąż jesteś w stanie spłacać raty w terminie. Pozytywnej decyzji kredytodawcy towarzyszy podpisanie aneksu, definiującego nowe warunki zwrotu środków. Z reguły taka czynność wiąże się z koniecznością pokrycia dodatkowych kosztów.

Co ważne, przed wydaniem decyzji bank ponownie zbada zdolność kredytową wnioskującego. Jeśli utracił on część dochodów, proces refinansowania może wymagać dodatkowych zabezpieczeń, np. poręczenia osoby trzeciej.

Jesteś ekspertem kredytowym?