Wróć do słownika

Opróżnione Miejsce Hipoteczne (OMH)

Opróżnione Miejsce Hipoteczne (OMH) - miejsce w księdze wieczystej, które powstaje po wygaśnięciu hipoteki powstałej po 20.02.2011 r. i może zostać ujawnione w KW w momencie wykreślania wygasłej hipoteki. Właściciel nieruchomości może rozporządzać tym miejscem do wysokości wykreślonej hipoteki – tzn. wpisać nową hipotekę lub przenieść hipotekę wpisaną na innym miejscu. OMH ujawniane jest w sytuacji, gdy wraz z wnioskiem o wykreślenie hipoteki zostanie złożony wniosek o zachowanie uprawnienia do rozporządzania przez właściciela nieruchomości.

  • Ocena wartości zabezpieczenia na nieruchomości to oszacowanie przez Bank możliwej do uzyskania wartości zabezpieczenia na nieruchomości danej ekspozycji kredytowej, aktualnej na moment udzielenia kredytu, dokonanej w oparciu o dostępne bazy danych, metody statystyczne lub na podstawie analiz rynku nieruchomości.
  • Zabezpieczenie spłaty produktów hipotecznych ma na celu zapewnienie bankowi zwrotu udzielonej kwoty zaangażowania wraz z odsetkami i kosztami, w razie gdyby kredytobiorca nie uregulował tych należności w terminach ustalonych w umowie.

Obowiązkowym prawnym zabezpieczeniem jest pierwsza hipoteka na nieruchomości kredytobiorcy - wpis hipoteki na częściowo Opróżnionym Miejscu Hipotecznym na pierwszym miejscu równorzędnym z hipoteką na rzecz innego wierzyciela nie jest akceptowany.

Możliwe jest zabezpieczenie produktu hipotecznego hipoteką na nieruchomości wpisaną na drugim lub kolejnych miejscach w następujących przypadkach:

  • gdy występują hipoteki wpisane do KW przed 1989 rokiem,
  • gdy wcześniej wpisane hipoteki (powstałe przed 20.02.2011 r.) ustanowione są na rzecz innego banku z Grupy ING oraz gdy występują powstałe przed 20.02.2011 nie rodzące ryzyka OMH hipoteki na rzecz Jednostek Samorządu Terytorialnego, Spółdzielni Mieszkaniowej, Skarbu Państwa z tytułu bonifikaty wykupu lub z tytułu rozłożenia na raty pozostałej do zapłacenia ceny sprzedaży,
  • gdy wcześniej wpisane hipoteki (powstałe przed 20.02.2011 r.) ustanowione są na rzecz banku a łączne zadłużenie klienta z tytułu zobowiązań, których zabezpieczeniem jest nieruchomość nie przekracza 80 % wartości nieruchomości.

W celu ustalenia wysokości kolejnego zaangażowania należy korzystać z następującego wzoru:

Dodatkowa kwota = X  [wartość nieruchomości – (  )]

gdzie: X – wskaźnik obciążenia nieruchomości dla wnioskowanego zadłużenia

OPRACOWANIE: Monika Czekaj

Jesteś ekspertem kredytowym?