Wróć do słownika

Kredyt konsumencki

Kredyt konsumencki to kredyt udzielany na podstawie umowy, w kwocie nie większej niż 255 550 zł albo równowartości tej kwoty w walucie innej niż waluta polska, którego kredytodawca, np. bank, w zakresie swojej działalności udziela lub daje przyrzeczenie jego udzielenia konsumentowi (art. 3 Ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim).

Kredytem konsumenckim będzie więc kredyt gotówkowy, pożyczka (także pozabankowa), karta kredytowa, kredyt ratalny czy samochodowy.

Ustawa o kredycie konsumenckim zapewnia kredytobiorcy szeroką ochronę i przywileje. Są to m.in.:

  • możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od momentu jej zawarcia, bez konieczności podawania pożyczkodawcy przyczyn swojej decyzji;
  • dostęp do formularza informacyjnego (jeszcze przed zawarciem umowy) zawierającego najważniejsze informacje dotyczące pożyczki: RRSO, oprocentowanie, całkowity koszt pożyczki czy wysokość miesięcznej raty;
  • możliwość wcześniejszej spłaty i nadpłaty zobowiązania w dowolnym momencie trwania umowy;
  • określony maksymalny limit kosztów pozaodsetkowych;
  • prawo do otrzymania informacji o podstawie negatywnej decyzji kredytowej;
  • możliwość spłaty kredytu walutowego w walucie, w jakiej był zaciągnięty (lub w jakiej był denominowany lub indeksowany).

Ustawa wskazuje także zapisy, które powinny się znaleźć w umowie o kredyt konsumencki. Są to: rodzaj kredytu, termin obowiązywania umowy, kwota kredytu, termin i sposób wypłaty środków, koszty kredytu, dodatkowe koszty wynikające np. z ubezpieczenia, wysokość odsetek za opóźnienie, zasady i terminy spłaty zobowiązania, informacje o prawach konsumenta, warunki rozwiązania umowy.

Obowiązkiem pożyczkodawcy wynikającym z Ustawy o kredycie konsumenckim jest natomiast obowiązek przeprowadzenia oceny ryzyka kredytowego. Taki proces ogranicza nie tylko ryzyko instytucji finansowej, ale chroni również kredytobiorcę przed nadmiernym zakredytowaniem i utratą płynności finansowej.

Jesteś ekspertem kredytowym?