Wróć do słownika

Ustawa o kredytach hipotecznych

Ustawa o kredytach hipotecznych - Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami bo o niej tu mowa określa:

„1) zasady i tryb zawierania umów o kredyt hipoteczny;

2) prawa i obowiązki kredytodawcy, pośrednika kredytu hipotecznego i agenta w zakresie informacji udzielanych przed zawarciem umowy o kredyt hipoteczny oraz prawa i obowiązki konsumenta, kredytodawcy, pośrednika kredytu hipotecznego i agenta w związku z zawartą umową o kredyt hipoteczny;

3) skutki uchybienia przez kredytodawcę, pośrednika kredytu hipotecznego i agenta obowiązkom.

4) zasady i tryb sprawowania nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.” [1]

Ustawa ta weszła w życie 22 lipca 2017 r.  i wprowadziła szereg różnych zmian i usprawnień:

  • Bank jest zobowiązany do wydania ostatecznej decyzji kredytowej najpóźniej 21 dnia od momentu otrzymania przez niego kompletu wymaganych dokumentów. Decyzja kredytowa może być podjęta wcześniej tylko za zgodą Dzięki temu kredytobiorcy nie muszą czekać wiele tygodni ze złożeniem kolejnego wniosku kredytowego w przypadku uzyskania decyzji odmownej.
  • W przypadku otrzymania negatywnej decyzji kredytowej, każdy bank na pisemny wniosek klienta jest zobligowany do przedstawienia konkretnych przyczyn odmowy.
  • W przypadku błędnej weryfikacji zdolności kredytowej klienta, bank po podpisaniu umowy kredytowej nie będzie mógł nic zmienić, chyba, że zmiany przyniosą korzyść kredytobiorcy, a i ta zmiana zostanie wprowadzona wyłącznie za jego zgodą.
  • Zakazuje sprzedaży wiązanej za wyjątkiem rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego lub płatniczego przeznaczonego do spłaty i obsługi udzielonego kredytu hipotecznego. Zezwala natomiast na sprzedaż łączoną.
  • Kredyt hipoteczny może być udzielony tylko w walucie lub indeksowany do waluty w której klient otrzymuje większość swoich przychodów.
  • Obowiązek przekazania klientowi na trwałym nośniku zindywidualizowanych informacji niezbędnych do porównania otrzymanej oferty z innymi dostępnymi na rynku. Jest to tzw. indywidualny formularz informacyjny, którym są zawarte wszystkie niezbędne informacje takie jak wszystkie koszty, zasady oraz opis kredytu. Klient musi otrzymać go w 2 wersjach: w opcji ze skorzystaniem z dodatkowych produktów i bez nich. Dane zawarte w formularzu informacyjnym są ważne 14 dni. Jeżeli w trakcie tego czasu zostanie złożony wniosek kredytowy, klient może mieć pewność, że warunki nie ulegną zmianie, nawet jeżeli aktualna oferta bankowa byłaby już inna.
  • Kredytobiorca ma prawo spłacić w całości lub w części zaciągnięte zobowiązanie przed terminem. Jeżeli zrobi to w ciągu pierwszych 36 miesięcy od uruchomienia kredytu lub jego pierwszej transzy, to bank ma prawo naliczyć mu za to rekompensatę w formie prowizji, pod warunkiem ujęciu tego w umowie kredytowej. Po 36 miesiącach żaden bank nie ma prawa naliczać za nadpłatę kredytu lub jego spłatę całkowita opłat.
  • Pośrednik, który działa na rzecz kilku kredytodawców musi uzyskać odpowiednie zezwolenie i zostać wpisany do rejestru pośredników kredytowych.

Za udzielenie kredytu przez podmiot nie będący kredytodawcą grozi kara grzywny do 5 mln złotych i do 3 lat pozbawienia wolności, natomiast za prowadzenie działalności pośrednika bez zezwolenia grozi kara grzywny.

[1] Ustawa z dnia 23 marca 2017r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, rozdział 1, Art. 1

OPRACOWANIE: Monika Czekaj

Jesteś ekspertem kredytowym?