Wróć do słownika

Spółdzielcze Własnościowe Prawo do lokalu

Spółdzielcze Własnościowe Prawo do lokalu - pozwala ono użytkować i rozporządzać mieszkaniem. Jest to prawo zbywalne, może być dziedziczone (przechodzi na spadkobierców), podlega egzekucji i można dla takiej nieruchomości założyć księgę wieczystą.

Właściciel mieszkania może czerpać korzyści materialne z wynajmu czy dzierżawy lokalu, bez konieczności informowania o takim fakcie spółdzielni. Zdarzają się sytuacje, że tego typu mieszkania zostają obciążone hipoteką na poczet długów spółdzielni lecz tylko w skrajnych, bardzo rzadkich przypadkach dochodzi do ogłoszenia przez spółdzielnię bankructwa.

Zasadnicza różnica między mieszkaniem spółdzielczym a mieszkaniem własnościowym polega na tym, że prawo odrębnej własności lokalu powoduje, że właściciel może użytkować i w dowolny sposób rozporządzać swoją nieruchomością, a do tego staje się współwłaścicielem wieczystym gruntu, na którym posadowiony jest budynek.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu reguluje Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15 grudnia 2000 r., zatem dotyczy ono mieszkań w blokach zarządzanych przez takie spółdzielnie. Aktualnie są to już wyłącznie mieszkania używane, dostępne na rynku wtórnym, ponieważ od 31 lipca 2007 r. przepisy zabraniają ustanawiania własnościowego prawa spółdzielczego do lokalu.

OPRACOWANIE: Monika Czekaj

Jesteś ekspertem kredytowym?