Koniec WIBOR-u. Jest decyzja w sprawie nowego wskaźnika referencyjnego
Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej zdecydował, że to nie WIRON, jak pierwotnie planowano, ale WIRF– już niebawem zastąpi wskaźnik referencyjny WIBOR. Jakie konsekwencje przyniesie zmiana? Czy kredyty oparte o WIRF– będą tańsze? Kiedy nowy wskaźnik pojawi się w umowach kredytowych?
Wskaźnik referencyjny to jeden z najważniejszych elementów, które wpływają na oprocentowanie, a co za tym idzie, wysokość raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym.
Od początku lat 90. XX wieku głównym wskaźnikiem referencyjnym w umowach kredytowych był WIBOR. W 2022 r. kiedy po podwyżkach stop procentowych nastąpił jego gwałtowny wzrost, na WIBOR spadła fala krytyki. Zarzucano mu głównie brak stabilności i dużą podatność na zmiany — wyjaśnia Karolina Kwiecińska, ekspert kredytowy FIN-HUB.
Aby wesprzeć kredytobiorców, ustabilizować rynek hipotek i innych opartych na wskaźnikach referencyjnych narzędzi finansowych rząd zdecydował o reformie wskaźników referencyjnych i powołał do życia Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej, który zajął się nadzorowaniem i koordynowaniem prac.
Początkowo planowano, że następcą WIBOR-u będzie WIRON. Kilka banków wprowadziło nawet do oferty kredyty hipoteczne oparte o nowy wskaźnik. Od początku 2025 r. WIBOR miał być w powszechnym użyciu. Co ciekawe… w kolejnych miesiącach twórcy reformy dość niespodziewanie zaczęli rozpatrywać także innych kandydatów. Wśród nich był wskaźnik WIRF (Warszawski Indeks Rynku Finansowego) oraz jego warianty: WIRF-, WIRF+, WIRF+/- – dodaje specjalistka.
To nie WIRON zastąpi WIBOR
W komunikacie wystosowanym przez KS NGR możemy przeczytać: Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR), powołanej w związku z reformą wskaźników referencyjnych, na posiedzeniach 21 listopada 2024 roku oraz 6 grudnia 2024 roku przeprowadził dyskusję, oraz podjął decyzję o wyborze propozycji indeksu o technicznej nazwie WIRF– bazującego na depozytach niezabezpieczonych Instytucji Kredytowych i Instytucji Finansowych, jako docelowego wskaźnika referencyjnego stopy procentowej, który miałby zastąpić wskaźnik referencyjny WIBOR.
Administratorem WIRF– w rozumieniu Rozporządzenia BMR będzie spółka GPW Benchmark, wpisana do rejestru Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).
Dziś wiemy więc już, że to nie WIRON, a WIRF– zastąpi WIBOR. Jego finalna nazwa będzie ustalona w toku dalszych prac — wskazuje Karolina Kwiecińska z FIN-HUB.
Dlaczego właśnie WIRF–?
W toku konsultacji publicznych zdecydowano, że to właśnie WIRF– będzie najlepszym następcą WIRON-u. Głównie za sprawą homogeniczności zasobu transakcyjnego, relatywnie niskiej zmienności oraz najwyższego w ocenie uczestników konsultacji prawdopodobieństwo stworzenia rynku instrumentów pochodnych na taki docelowy indeks i wykreowania krzywej terminowej.
Od kiedy WIRF– zastąpi WIBOR?
Jak wskazuje prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek cytowany przez PAP Biznes: aktualizacja Mapy Drogowej reformy wskaźników referencyjnych będzie gotowa do końca I kw. 2025 r. lub nawet wcześniej. Banki zaczną oferować produkty oparte o WIRF- nie wcześniej niż pół roku po przygotowaniu dokumentacji dla nowego wskaźnika.
Białek podkreślił także, że nie przewiduje się zmiany terminów końcowych reformy, zarówno daty zaprzestania publikacji wskaźnika WIBOR z końcem 2027 r., jak i wydania w III kw. 2026 r. rozporządzenia, które będzie określać: datę konwersji instrumentów opartych o WIBOR, a także spread korygujący (wyrównanie różnicy WIBOR vs WIRF-).
Jeśli decyzje twórców reformy nie ulegną zmianie, WIRF– zastąpi WIBOR do końca 2027 r. – podsumowuje specjalistka FIN-HUB.
Nowy wskaźnik referencyjny — konsekwencje dla kredytobiorców
Choć uczestnicy konsultacji publicznych rozpatrywali zalety WIRF– w kontekście całego rynku finansowego, dla kredytobiorców spłacających hipoteki z oprocentowaniem zmiennym kluczowy jest przede wszystkim wpływ nowego wskaźnika na kwotę raty. Czy WIRF- spowoduje spadek kosztów hipotek?
Dziś trudno jeszcze precyzyjnie powiedzieć, w jaki sposób nowy wskaźnik referencyjny przełoży się na raty kredytów hipotecznych. Ostateczna decyzja o zamianie WIBOR-u na WIRF– zapadła bowiem raptem kilka dni temu. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że WIRF– jest oparty na rzeczywistych, a nie spekulowanych transakcjach między instytucjami finansowymi, jest bardziej transparentny. Dla kredytobiorców oznaczać to będzie z pewnością bardziej przewidywalne i mniej podatne na zmiany warunki oprocentowania hipotek — podsumowuje ekspertka FIN-HUB.
Polecane poradniki
- 16 grudnia 2024
Koniec WIBOR-u. Jest decyzja w sprawie nowego wskaźnika referencyjnego
- 13 grudnia 2024
Program Mieszkanie na Start — czy program w końcu wystartuje?
- 12 grudnia 2024
Czy mieszkania wreszcie będą tańsze? Prognozy po III kwartale 2024 r.
- 20 sierpnia 2024
Na jakie mieszkanie stać statystycznego Polaka: rynek nieruchomości po II kw. 2024
Polecamy ekspertów
- Ekspert finansowy Kamil Piwoński Puławy
- Ekspert finansowy Tomasz Wostal Warszawa
- Ekspert finansowy Karolina Kwiecińska Warszawa
- Ekspert finansowy Klaudia Graw Warszawa