Kupno mieszkania: zawarcie aktu notarialnego u notariusza a zastrzeżony numer PESEL — co musisz wiedzieć?
Od 1 czerwca 2024 r. przed dokonaniem określonych czynności notariusze muszą weryfikować numery PESEL swoich klientów. W artykule wyjaśnimy, co warto zrobić przed zawarciem aktu notarialnego, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Choć instytucje każdego dnia dopełniają starań, aby ochronić personalia swoich klientów, próby wyłudzania tożsamości wciąż zdarzają się bardzo często. Z Raportu InfoDOK zrealizowanego na zlecenie Związku Banków Polskich wynika, że tylko w I kw. 2024 roku odnotowano ponad 3 tysiące prób wyłudzeń kredytów na skradzione dane osobowe. Dotychczasowy rekord został pobity aż o 12%!
Aby wyeliminować zjawisko kradzieży danych osobowych i nieuprawnionego posługiwania się nimi celem osiągnięcia korzyści rząd powołał do życia ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. Na mocy jej zapisów od 1 czerwca wskazane podmioty mają obowiązek weryfikacji numeru PESEL potencjalnego klienta przed zawarciem umowy.
„Choć obowiązek weryfikacji numeru PESEL kojarzy się przede wszystkim z instytucjami finansowymi, tożsamość swojego klienta w Rejestrze Zastrzeżeń powinni sprawdzać także notariusze” — wskazuje Karolina Kwiecińska, Ekspert kredytowy FIN-HUB. „Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie sytuacji, w której oszust posłuży się skradzioną tożsamością celem kupna lub sprzedaży nieruchomości” — dodaje specjalistka.
Kiedy notariusz musi zweryfikować numer PESEL?
Notariusz ma obowiązek weryfikacji numerów PESEL osób, stawających do określonych czynności notarialnych:
- nabycia, zbycia lub obciążenia nieruchomości lub udziału w nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub udziału w nich;
- sporządzenia pełnomocnictwa do nabycia, zbycia lub obciążenia nieruchomości lub udziału w nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub udziału w nich.
Co jeśli PESEL klienta będzie zastrzeżony?
Jeśli w kancelarii notarialnej okaże się, że profil klienta jest zastrzeżony, notariusz odmówi dokonania czynności.
Planujesz zawarcie aktu notarialnego? Cofnij zastrzeżenie numeru PESEL
Jeśli planujesz wykonanie jednej ze wskazanych wyżej czynności notarialnych, przed wizytą u notariusza cofnij zastrzeżenie numeru PESEL. Ze względu na fakt, że cały proces trwa zaledwie kilka chwil, możesz zrealizować go bezpośrednio przed zawarciem aktu. Jak cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL?
Jak cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL, a następnie zastrzec PESEL ponownie?
Cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL możesz wykonać:
- osobiście, w urzędzie gminy (w tej sytuacji takie rozwiązanie nie będzie zasadne);
- w aplikacji mobilnej mObywatel 2.0;
- przez stronę internetową mObywatel.gov.pl.
Jeśli masz smartfona z dostępem do internetu i korzystasz na co dzień z aplikacji mObywatel, będzie to najszybszym i najwygodniejszym sposobem na cofnięcie zastrzeżenia.
Jeśli nie używasz aplikacji, możesz połączyć się z mobilną wersją strony mObywatel.gov.pl i na niej, w ciągu kilku minut wykonać potrzebne czynności. Wystarczy, że:
- wejdziesz na stronę https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie;
- naciśniesz przycisk Zastrzeż PESEL lub cofnij zastrzeżenie.
- zalogujesz się na swoje konto przy pomocy profilu zaufanego, aplikacji mObywatel, bankowości elektronicznej lub e-dowodu;
- jako zalogowany użytkownik naciśniesz przycisk Cofnij zastrzeżenie i zdecydujesz, czy chcesz cofnąć zastrzeżenie bezterminowo, czy cofnąć i ustawić je ponownie (w konkretnym dniu i o konkretnej godzinie). Jeśli zdecydujesz się na drugi wariant, ustaw datę i godzinę ponownego zastrzeżenia i naciśnij przycisk Dalej;
- potwierdzisz cofnięcie zastrzeżenia wybraną metodą autoryzacji, np. kodem SMS. Po sfinalizowaniu operacji dostaniesz komunikat z informacją, że Twój PESEL jest niezastrzeżony.
„Po zawarciu aktu notarialnego zastrzeż swój numer ponownie. Dzięki temu ochronisz się przed kradzieżą tożsamości i wynikającymi z niej konsekwencjami. Zastrzeżenia dokonasz na stronie Obywatel.gov.pl, w aplikacji mobilnej mObywatel 2.0, w urzędzie gminy, banku lub placówce Poczty Polskiej” — podsumowuje specjalistka FIN-HUB.
Polecane poradniki
- 20 sierpnia 2024
Na jakie mieszkanie stać statystycznego Polaka: rynek nieruchomości po II kw. 2024
- 23 lipca 2024
Kredyt hipoteczny: oprocentowanie stałe czy zmienne — która opcja jest obecnie tańsza?
- 17 lipca 2024
Czy stopy procentowe i raty kredytów hipotecznych spadną? Sprawdź najnowsze prognozy ekonomistów
- 17 lipca 2024
Czego nie powie Ci bank: 7 powodów, dlaczego warto korzystać z pomocy eksperta kredytowego przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny?
Polecamy ekspertów
- Ekspert finansowy Kamil Piwoński Puławy
- Ekspert finansowy Tomasz Wostal Warszawa
- Ekspert finansowy Karolina Kwiecińska Warszawa
- Ekspert finansowy Klaudia Graw Warszawa