Jeśli planujesz wziąć kredyt hipoteczny z pomocą eksperta, dobrze przygotuj się do pierwszego spotkania. O co warto zapytać specjalistę, jakie wątpliwości rozwiać, o co poprosić eksperta? Podpowiadamy.

Nie wiem, jak poradziłbym sobie samodzielnie ze stosem formalności kredytowych, Gdyby nie mój ekspert słono przepłaciłabym za kredyt, Dzięki wsparciu specjalisty znalazłem bank, który zaoferował mi najwyższą kwotę kredytu – takie opinie to chleb powszedni wśród osób, które biorąc kredyt hipoteczny, zdecydowały się na wsparcie eksperta.

Nie ulega wątpliwości, że doświadczony i kompetentny ekspert kredytowy to prawdziwy skarb. Aby maksymalnie skorzystać z jego wsparcia, warto dokładnie przygotować się do pierwszego spotkania. Świetnym pomysłem jest stworzenie i zapisanie listy pytań i ewentualnych wątpliwości. Dzięki temu podczas spotkania z ekspertem żadna z ważnych kwestii zwyczajnie nie umknie – wyjaśnia Karolina Kwiecińska, ekspert kredytowy z FIN-HUB.

Zanim spotkasz się z ekspertem

Oprócz przygotowania listy najważniejszych pytań, przed spotkaniem z ekspertem warto przygotować listę swoich zarobków (ze wszystkich źródeł, jeśli jest ich więcej niż jedno) oraz wygenerować raport BIK (zrobisz to na stronie www.bik.pl). Dzięki raportowi ekspert oceni Twoją historię kredytową i już na starcie będzie wiedział, w których bankach masz największe szanse na kredyt, a które wydadzą negatywną decyzję.

Raport BIK jest szczególnie ważny dla osób, które nie mają wzorcowej historii kredytowej. Takie osoby mają bowiem ograniczone szanse na hipotekę. Na szczęście niektóre banki traktują je bardziej liberalnie. Jako doradcy mamy na ten temat doskonałą wiedzę, która pozwoli uniknąć klientowi rozczarowań i zwiększy jego szansę na pozytywną decyzję kredytodawcy – dodaje Karolina Kwiecińska z FIN-HUB.

5 pytań, które warto zadać ekspertowi kredytowemu

Jeśli wygenerowałeś raport BIK i przygotowałeś zestawienie swoich wpływów, czas na pierwsze spotkanie z ekspertem. Oto 5 pytań, które warto mu zadać.

1. W czym konkretnie pomoże ekspert kredytowy?

Pomoc eksperta kredytowego jest wszechstronna i wieloaspektowa.
Specjalista pomoże właściwie na każdym etapie procesu kredytowego – począwszy od wstępnej oceny zdolności kredytowej, poprzez wybór najlepszych dla konkretnego wnioskującego banków, wsparciu w kompletowaniu dokumentów, wypełnieniu wniosku i złożeniu go do banków
– wyjaśnia specjalistka FIN-HUB.

2. Ile mogę pożyczyć, czyli ile wynosi moja zdolność kredytowa?

Pytanie o zdolność kredytową, czyli maksymalną kwotę, jaką może pożyczyć bank to najważniejsze pytanie, jakie klienci kierują do ekspertów kredytowych.
Wbrew pozorom nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Choć może to dziwić, zdolność kredytowa tego samego wnioskującego w zależności od banku może różnić się o kilkadziesiąt a nierzadko nawet kilkaset tysięcy złotych.

Kluczem do weryfikacji maksymalnej kwoty jest analiza zarobków oraz innych parametrów – źródła dochodu, innych spłacanych aktualnie kredytów i pożyczek, kosztów związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego czy liczba osób na utrzymaniu – wyjaśnia Karolina Kwiecińska z FIN-HUB. Dopiero całościowa analiza sytuacji życiowo finansowej przyszłego kredytobiorcy pozwoli wstępnie oszacować zdolność kredytowa w poszczególnych bankach – dodaje.

3. Czy powinienem wziąć kredyt ze stałą, czy zmienną stopą oprocentowania?

Kredyt hipoteczny ze zmienną stopą oprocentowania niesie za sobą ryzyko zmiany kwoty raty spowodowanej zmianami stóp procentowych (rata może zarówno wzrosnąć, jak i zmaleć). W przypadku kredytu z okresowo stałą stopą oprocentowania (banki udzielają kredytów ze stałą stopą oprocentowania przez okres od 5 do 10 lat) rata pozostanie stała, bez względu na wahania stóp procentowych.

W przypadku wyboru rodzaju oprocentowania, dobry doradca może pokazać klientowi plusy i minusy każdej z opcji i przedstawić kalkulację kwot rat w każdym wariancie. Ostateczną decyzję powinien podjąć on sam – tłumaczy Karolina Kwiecińska, ekspert kredytowy z FIN-HUB

4. Czy mogę poprawić zdolność kredytową?

Poprawienie zdolności kredytowej jak najbardziej jest możliwe. Proces ten trwa z reguły jednak co najmniej kilka miesięcy.

Jeśli podczas pierwszego spotkania z doradcą okaże się, że zdolność kredytowa klienta nie jest wystarczająca, by kupił wymarzone M, wspólnie opracowujemy „plan naprawczy”, który pozwoli poprawić możliwości kredytobiorcy. W zależności od konkretnej sytuacji jego elementem może być likwidacja kart kredytowych, konsolidacja kredytów i pożyczek czy spłata drobnych kredytów gotówkowych – podsumowuje Karolina Kwiecińska, ekspert kredytowy z FIN-HUB.

5. Ile wkładu osobistego muszę wnieść?

Standardowo banki wymagają od kredytobiorców wniesienia co najmniej 20 proc. wkładu własnego. Jeśli kredytobiorca nie dysponuje taką kwotą, istnieje możliwość obniżenia tej kwoty do 10 proc. przy jednoczesnym wykupieniu ubezpieczenia wkładu własnego.

Decydując się na wykupienie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, warto bezwzględnie skalkulować jego koszt. Czasem może się okazać, że lepszym rozwiązaniem będzie wstrzymanie się z decyzją o zakupie nieruchomości i dozbieranie części brakującej kwoty. Koszty takich ubezpieczeń potrafią być naprawdę wysokie – dodaje Karolina Kwiecińska z FIN-FUB.

Pomoc eksperta kredytowego umożliwia pozyskanie kredytu bankowego na najlepszych warunkach, możliwie jak najszybciej i bezstresowo. Dokładając do tego fakt, że usługi specjalisty są zupełnie darmowe – samodzielne wnioskowanie o kredyt wydaje się pozbawione sensu.