Potrzebujesz dodatkowych środków na nieprzewidziane wydatki? A może wybierasz się na spontaniczny urlop i chcesz szybko zwiększyć wyjazdowy budżet? Kredyt na oświadczenie może łatwo rozwiązać ten problem. To minimum formalności i szybka gotówka na Twoim koncie. Sprawdźmy, co warto o nim wiedzieć i jak możesz go dostać.

Kredyt na oświadczenie – co to jest?

Kredyt na oświadczenie to bardzo wygodna forma finansowania dowolnych wydatków. W przypadku tego sposobu finansowania nie musisz dostarczać zaświadczenia o zarobkach wystawianego przez zakład pracy. To znaczne ułatwienie, zwłaszcza jeśli otrzymanie dokumentu od Twojego pracodawcy wiąże się z czekaniem, na które nie możesz sobie pozwolić.

Uproszczona procedura polega na złożeniu przez wnioskodawcę oświadczenia o dochodach. Opatrzona własnoręcznym podpisem deklaracja posłuży instytucji finansowej jako podstawa oceny Twojej zdolności kredytowej. Warto przy tym pamiętać, że deklarowane przez Ciebie informacje muszą mieć pokrycie w rzeczywistości. Bank będzie to weryfikował – przypomina Karolina Kwiecińska, ekspert kredytowy FIN-HUB.

Maksymalna możliwa do uzyskania kwota kredytu na oświadczenie bywa zwykle nieco niższa niż w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego. Wiąże się to ze zwiększonym z perspektywy banku ryzykiem finansowym. Nie jest to jednak regułą i zależy od oferty konkretnej instytucji finansowej, dlatego warto zapoznać się z przynajmniej kilkoma propozycjami przed przystąpieniem do wnioskowania.

Kiedy warto wziąć kredyt na oświadczenie?

Zaciągając tego typu zobowiązanie, nie musisz podawać powodu ani wywiązywać się z przeznaczenia środków na konkretny cel. Otrzymaną gotówkę możesz spożytkować zarówno na większe zakupy, pokrycie nieprzewidzianych kosztów, jak i wakacje czy rozrywki. To rozwiązanie sprawdzi się zatem jako forma finansowania bieżących wydatków.

Kredyt na oświadczenie warto rozważyć w sytuacji, gdy szybko potrzebujesz gotówki. Dzięki uproszczonej procedurze decyzję kredytową otrzymasz zwykle w krótszym czasie. Czasem też samo uzyskanie od pracodawcy wiąże się z problem. Księgowa na urlopie, dział HR zarzucony masą pracy? Na zaświadczenie możesz poczekać dobrych kilka dni. Oczywiście pracodawca ma obowiązek Ci je wystawić, jednak czas może tu być kluczowym czynnikiem, decydującym o wyborze kredytu o bardziej elastycznej formie.

Podobnie jak kredyt gotówkowy, również wersja na oświadczenie sprawdzi się w przypadku relatywnie niedużych kwot – od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych Jeśli więc Twoje potrzeby pożyczkowe sięgają kilkuset tysięcy złotych (lub więcej), warto rozważyć inną formę finansowania – dodaje Karolina Kwiecińska, ekspert kredytowy FIN-HUB.

Gdzie można otrzymać kredyt na oświadczenie?

Kredyt na oświadczenie możesz otrzymać w banku. Nie ma przy tym znaczenia, czy jesteś już jego klientem, czy dopiero pierwszy raz masz kontakt z daną instytucją finansową. Jeśli jednak korzystasz już z usług banku, nierzadko możesz liczyć na spersonalizowaną ofertę i atrakcyjne warunki. Czasem też konkurencyjne oferty mogą okazać się korzystniejsze. Warto zweryfikować propozycje banków, korzystając z pomocy doświadczonego eksperta kredytowego.

Kto może dostać kredyt na oświadczenie?

Warunku udzielania kredytów bez zaświadczeń od pracodawcy są podobne do procedur stosowanych w przypadku innych produktów kredytowych. Musisz być osobą pełnoletnią, legitymować się dowodem osobistym i mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Wymagane jest również stałe źródło dochodów, które zabezpieczy przyszłe spłaty rat. Aby zapewnić sobie sprawną weryfikację i szybko otrzymać decyzję warto mieć pozytywną historię kredytową w BIK.

Do celów weryfikacyjnych potrzebne też będą numery Twojego telefonu i konta bankowego, z którego korzystasz na co dzień. Jeśli nie chcesz podawać tych danych, konieczna będzie wizyta w oddziale banku, okazanie dowodu osobistego i własnoręczny podpis.

Kredyt na oświadczenie – od czego zacząć?

Przede wszystkim pomyśl o konkretnej kwocie, którą chcesz uzyskać. Dobieranie kolejnego tysiąca złotych będzie wymagało rozpoczęcia całej procedury od nowa, z kolei zbyt duża suma może się okazać zbędnym kosztem. Precyzyjnie określone potrzeby finansowe pozwolą Ci szybciej znaleźć odpowiednią ofertę – podpowiada Karolina Kwiecińska, ekspert kredytowy FIN-HUB.

W kolejnym kroku zapoznaj się z propozycjami banków. Tę samą kwotę możesz pożyczyć na lepszych lub gorszych warunkach, w zależności od tego, która instytucja udziela kredytu. Możesz przejrzeć propozycje dostępne na stronach banków, choć najłatwiej i najszybciej będzie to sprawdzić za pomocą kalkulatora kredytowego. Oferta wybrana? Przejdźmy więc do konkretów.

Kredyt bez zaświadczeń – czy można go dostać online?

Oczywiście, że tak i często jest to najwygodniejszą opcją. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na czasie. Obecne rozwiązania technologiczne umożliwiają bezpieczne wykonanie wszystkich niezbędnych czynności przez internet lub w połączeniu z weryfikacją telefoniczną.

Ile się czeka na decyzję w przypadku kredytu na oświadczenie?

W zależności od banku może to zająć jeden lub kilka dni. Czasem jest to kwestia paru godzin i decyzję kredytową wraz z gotówką na koncie otrzymasz już tego samego dnia. Najszybciej procedowane są wnioski osób z pozytywną historią kredytową, u których automatyczna weryfikacja przebiegła bez problemów.

Więcej czasu zajmuje konieczność zaangażowania pracownika w szczegółowe sprawdzenie danych, co może wydłużyć cały proces nawet do kilku dni. Dzieje się tak, gdy we wniosku wprowadzono błędne dane lub w innych szczególnych przypadkach. Czas realizacji zależy wtedy od obłożenia pracowników, które może się zwiększać zwłaszcza w sezonie urlopowym. Zwykle jednak cała procedura ograniczona jest do niezbędnego minimum.

Podsumowanie

Kredyt na oświadczenie to szybki sposób na dodatkową gotówkę. Można wziąć go online ale w celu znalezienia najlepszej propozycji banku warto skorzystać z pomocy doświadczonego eksperta kredytowego. Ten rodzaj kredytu najlepiej sprawdzi się przy mniejszych kwotach. Jeśli więc potrzebujesz większych środków, warto pomyśleć o innym rozwiązaniu. Tutaj także z pomocą przyjdzie kompetentny specjalista.