Środkami z kredytu hipotecznego możesz sfinansować nie tylko zakup mieszkania, czy budowę domu, ale również kupno działki budowlanej. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt na działkę i jakie dokumenty przygotować, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek? Podpowiadamy.

Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt celowy — przeznaczony na ściśle określony cel. Może być to kupno mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym, budowa domu czy zakup działki budowlanej. Maksymalny okres kredytowania wynosi nawet 35 lat, a spłata odbywa się w miesięcznych ratach.

Kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej — najczęściej zadawane pytania

Oto najczęściej zadawane pytania dotyczące hipoteki na zakup działki budowlanej.

Czy każdą działkę budowlaną można sfinansować kredytem hipotecznym?

Przedmiotem umowy kredytu hipotecznego może być działka budowlana, która jest wolna od wad prawnych. Nieruchomość gruntowa musi być także przeznaczona — zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, warunkami zabudowy lub innymi regulacjami — na cele mieszkaniowe. Udzielając finansowania, bank musi mieć bowiem pewność, że kredytobiorca będzie mógł zrealizować na działce wskazaną inwestycję.

Duże znaczenie przy kredytowaniu działki ma także jej powierzchnia. Choć większość kredytodawców z powodzeniem udzieli finansowania na grunty o powierzchni do 3000 m2, w przypadku dużo większych działek nie będzie to już tak oczywiste. Nie każdy bank sfinansuje także działkę z rozpoczętą budową domu — wyjaśnia Karolina Kwiecińska, ekspert kredytowy z FIN-HUB.

Kredyt na działkę budowlaną a wkład własny

Czy wzięcie kredytu hipotecznego na działkę wymaga wniesienia wkładu własnego? Jeśli sięgniesz po kredyt hipoteczny na standardowych warunkach, będziesz musiał wnieść wkład własny w wysokości co najmniej 20 lub 10 (przy wykupieniu niskiego ubezpieczenia wkładu własnego) wartości działki.

W zależności od sytuacji konkretnego kredytobiorcy i parametrów gruntu kredytodawca może jednak wymagać, by kwota wkładu własnego była wyższa — dodaje ekspertka.

Kto może ubiegać się o kredyt hipoteczny na działkę?

Każdy kredytodawca stosuje własne wymagania w stosunku do kredytobiorców. Aby uzyskać kredyt hipoteczny na działkę budowlaną, niezbędne jest jednak:

 • ukończenie 18 r.ż.;
 • posiadanie dokumentu tożsamości i pełnej zdolności do czynności prawnych;
 • wypełnienie wniosku kredytowego i dostarczenie dodatkowych dokumentów;
 • wniesienie wymaganego przez kredytodawcę wkładu własnego;
 • posiadanie wymaganej zdolności kredytowej, czyli zdolności do terminowej spłaty zaciągniętego zobowiązania.

Ze względu na odmienne wymagania banków i różne modele kalkulacji zdolności kredytowej, przed złożeniem wniosku kredytowego warto dokładnie porównać warunki finansowania w poszczególnych instytucjach finansowych. To niezbędny element znalezienia szytego na miarę finansowania, zminimalizowania kosztów i zwiększenia szans na pozytywną decyzję kredytową — wskazuje specjalistka FIN-HUB.

Kredyt na zakup działki budowlanej — wymagane dokumenty

Jakie dokumenty trzeba przygotować, by zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej?

Aby otrzymać kredyt na zakup działki budowlanej niezbędne będzie wypełnienie wniosku kredytowego oraz dołączenie do niego dodatkowych dokumentów.

Są to dokumenty dotyczące kredytobiorcy (niezależne od rodzaju kredytowanej nieruchomości) oraz dokumenty samej działki.

Wymagane dokumenty kredytobiorcy (ich lista może nieznacznie się różnić w zależności od kredytodawcy):

 • dokument tożsamości (niektóre banki wymają także dodatkowe dokumentu tożsamości ze zdjęciem);
 • dokument potwierdzający wysokość i źródło dochodu;
 • wyciąg z rachunku bankowego z ostatnich 3 lub 6 miesięcy;

Wymagane dokumenty działki:

 • umowa przedwstępna zawarta ze sprzedającym;
 • odpis z księgi wieczystej działki,
 • dokumenty potwierdzające prawo własności nieruchomości przez sprzedającego (np. akt notarialny);
 • dokumenty potwierdzające wniesienie wkładu własnego (jeśli przy zawieraniu umowy przedwstępnej wpłaciłeś sprzedającemu zadatek, bank potraktuje go — w zależności od kwoty — jako wkład własny lub jego część);
 • wypis i wyrys z ewidencji gruntów,
 • wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego,
 • potwierdzenie wysokości salda do spłaty, jeśli działka jest obciążona hipoteką.

Kredyt na zakup działki budowlanej — ważny wybór banku

Kredyty hipoteczne to popularne produkty finansowe dostępne niemal w każdym banku. Wybór przypadkowego może narazić Cię na dodatkowe koszty, niższą zdolność kredytową, zmniejszenie szans na pozytywną decyzję kredytową czy konieczność wniesienia wyższego wkładu własnego.

Choć wiele informacji na temat kredytu hipotecznego znajdziesz na stronie internetowej wybranego banku, istnieje ogrom kwestii, których kredytodawcy zwyczajnie nie komunikują. Brak znajomości bankowych procedur i praktycznej wiedzy w tym zakresie może znacząco zmniejszyć Twoje szanse na otrzymanie finansowania. Zwłaszcza w przypadku kredytów na działki, samodzielne wnioskowanie o dodatkowe środki jest więc obarczone sporym ryzykiem. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doświadczonego eksperta kredytowego, który zna bankowe oferty niczym przysłowiową własną kieszeń. Zwłaszcza dla osoby, która nigdy wcześniej nie sięgała po hipotekę, takie wsparcie okaże się na wagę złota — podsumowuje Karolina Kwiecińska z FIN-HUB.