Otrzymanie kredytu hipotecznego to często długi i skomplikowany proces. Z perspektywy osoby zainteresowanej wiąże się niekiedy z dużym ryzykiem. Tak naprawdę sukces zależy od dokonania prawidłowej oceny zdolności kredytowej, ale również od stanu prawnego, technicznego i wartości nieruchomości.

W temacie zdolności kredytowej wszystkie banki działają na podobnych zasadach: oceniają czy dana osoba posiadając aktualny (na dzień dokonania oceny) poziom zarobków po odjęciu przyjętych kosztów życia będzie w stanie spokojnie spłacać długoterminowe zobowiązanie jakim jest kredyt hipoteczny w określonej kwocie. Do oceny brane jest pod uwagę szereg innych czynników jak:

  • Liczba źródeł dochodu i/ lub kredytobiorców (może być ich kilka);
  • Wysokość innych aktualnie posiadanych zobowiązań (raty innych kredytów, wysokość limitów na kartach kredytowych i rachunkach osobistych, płacone alimenty);
  • Ilość osób na utrzymaniu, w tym dzieci poniżej 18 roku życia;
  • Ocena punktowa profilu kredytobiorcy. Ten punkt moglibyśmy rozbić na wiele mniejszych czynników ale najważniejsze z nich to: wiek, płeć, wykształcenie, wykonywany zawód a nawet stan cywilny;
  • Wysokość aktualnie obowiązujących w Polsce stóp procentowych;
  • Wysokość innych kosztów życia.

Osobny akapit nie bez powodu poświęcimy historii kredytowej. Wszystkie najpopularniejsze na rynku banki sprawdzają historię kredytową osób wnioskujących o kredyt w bazach BIK. Jeśli zauważą, że dana osoba historycznie miała poważne opóźnienia w spłatach innych zobowiązań to może mieć ona spory problem z otrzymaniem nowego kredytu, bez względu na poziom aktualnych zarobków. Dodatkowo niemile widziane są też wszelkie historyczne kontakty osoby wnioskującej z instytucjami pozabankowymi (np. Vivus, Wonga itp.). Jeżeli pojawi się choć cień niepewności w tym temacie, to zdecydowanie rekomendujemy pobranie raportu BIK ze strony www.bik.pl oraz kontakt z kompetentnym ekspertem kredytowym w celu dokładnej analizy raportu i zmaksymalizowaniu szans na otrzymanie kredytu hipotecznego.

W kwestii samego pytania ile trzeba zarabiać aby otrzymać kredyt hipoteczny – jak można zauważyć nie jest to takie proste do określenia ponieważ wpływa na to ogrom czynników. Najprostszym rozwiązaniem jest umówienie się na bezpłatną konsultację z ekspertem kredytowym(przycisk „bezpłatna konsultacja”) na której poznasz swoje możliwości, szanse i zagrożenia zaciąganego zobowiązania.

Warto to zrobić wcześniej niż na etapie szukania nieruchomości, dzień przed podpisywaniem umowy przedwstępnej a co gorsza po jej podpisaniu (zdarzają się takie przypadki – przestrzegamy przed takim działaniem, ponieważ można stracić sporo pieniędzy). Przy wczesnej konsultacji mamy dużo czasu na podjęcie działań aby odpowiednio przygotować daną osobę do wnioskowania o kredyt z najlepszą i najbardziej dopasowaną ofertą – tutaj również można zaoszczędzić bardzo dużo środków.

Masz pytania? Zamów bezpłatną konsultację!