Jeśli rozważasz zaciągnięcie kredytu, musisz pamiętać o tym, że oferta ofercie nigdy nie będzie równa. Każdy bank oferuje inne warunki, różne oprocentowanie i ostatecznie różny koszt wzięcia zobowiązania, nawet przy takiej samej kwocie kredytu. Jak zatem znaleźć dla siebie najkorzystniejszy kredyt hipoteczny?

Na wybór kredytu mieszkaniowego, i tym samym jego oferty, ma wpływ wiele czynników — jednym z najważniejszych jest sytuacja finansowa osoby, która myśli o pożyczce. Każdy bank starannie sprawdza potencjalnych klientów pod względem materialnym. Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę, zanim przystąpisz do poszukiwań najtańszej oferty kredytu.

Wysokość zarobków

Punkt ten można streścić w jednym zdaniu: im wyższy jest Twój dochód, tym więcej możesz pożyczyć.

Forma zatrudnienia 

Dla banków istotna jest forma Twojego zatrudnienia, przy czym za najstabilniejszą uznają umowę o pracę. Za mniej stabilne formy uchodzą umowy cywilnoprawne oraz prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Staż pracy

To, jak długo pracujesz w danym miejscu również nie pozostaje bez znaczenia. By złożyć wniosek o przyznanie kredytu, powinieneś udowodnić, że pracujesz na umowie o pracę minimum 3 miesiące, na umowie cywilnoprawnej 6 miesięcy, a w przypadku działalności gospodarczej — prowadzisz ją co najmniej rok.

Zawód i branża 

Im bardziej “bezpieczna” jest Twoja branża, tym lepiej będzie postrzegał Cię bank podczas rozpatrywania wniosku. Osoby pracujące na stanowiskach specjalistycznych w stabilnej branży, nienarażonej na duży wpływ, np. lockdownu mogą liczyć na korzystniejsze oferty kredytowe.

Liczba aktualnych zobowiązań 

Kolejnym czynnikiem, który rozważy każda placówka bankowa, jest liczba zobowiązań, które aktualnie posiadasz. Bank analizuje wszystkie posiadane kredyty oraz karty kredytowe. Im mniej zobowiązań, tym więcej możesz pożyczyć.

Wymienione wyżej aspekty będą miały decydujący wpływ na całkowity koszt Twojego kredytu – banki bowiem dokładnie przeanalizuję Twoją sytuację finansową i na jej podstawie przedstawią ofertę pożyczki. Przed rozpoczęciem starań o udzielenie kredytu hipotecznego, warto dokładnie przyjrzeć się swojej sytuacji materialnej, by ostatecznie oszczędzić czas oraz zwiększyć swoją szansę na przyznanie kredytu.

Jak zatem znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny?

Samodzielne poszukiwania najtańszej oferty kredytu mieszkaniowego bywa czasochłonne. Jeśli jednak decydujesz się zrobić to bez pomocy eksperta kredytowego, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Najlepszy kredyt hipoteczny, oprócz najniższej ceny powinien także charakteryzować się innymi elementami, które możemy wyodrębnić analizując naszą bieżącą sytuację życiową. 

Porównywarki ofert kredytowych

Pierwszą czynnością, którą powinieneś wykonać, jest wybór grupy banków, które oferują najtańsze kredyty hipoteczne, bazując na Twojej indywidualnej sytuacji. Warto skorzystać z wyszukiwarki ofert i ekspertów kredytowych. 

W celu sprawdzenia, gdzie można znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny, wystarczy wpisać w porównywarkę takie dane, jak kwota kredytu oraz okres jego spłaty. Dzięki temu możesz porównać ze sobą najlepsze oferty oraz powiązane z nimi koszty – w tym rzeczywistą roczną stopę oprocentowania RRSO, minimalny wkład własny, marżę danych instytucji bankowych, prowizje za udzielenie kredytu, całkowitą kwotę kredytu i wysokość rat. Wszystkie te czynniki mają wpływ na całkowity koszt kredytu, który będziesz musiał ponieść w przypadku zaciągnięcia pożyczki.

Rankingi kredytów hipotecznych

Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z rankingów kredytów hipotecznych dostępnych w Internecie. Tym sposobem możesz sprawdzić najpopularniejsze zestawienia kredytów na mieszkanie bez konieczności korzystania z wyszukiwarek czy porównywarek ofert kredytowych. Warto także skorzystać z kalkulatora kredytu hipotecznego, który pomoże Ci oszacować Twoje możliwości.

Co wpływa na wysokość kosztów kredytu hipotecznego?

Na całkowity koszt kredytu wpływa m.in. jego oprocentowanie. Jest ono ustalane indywidualnie przez każdą placówkę bankową. Jego wysokość zależy od:

  • Kwoty kredytu. Wysokość zaciągniętej pożyczki nie jest bez znaczenia. To podstawowy aspekt, który biorą pod uwagę banki – im wyższa kwota kredytu, tym warunki cenowe są atrakcyjniejsze.
  • Wkładu własnego. Wysokość wkładu własnego również wpływa na oprocentowanie kredytu – im jest on wyższy, tym niższa marża banku i łączne oprocentowanie. Wkład wyliczany jest na podstawie wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu.
  • Źródła dochodów. W wielu bankach oferty kredytowe są tworzone z myślą o konkretnych grupach zawodowych. Przykładowo, dla osób wykonujących zawód zaufania publicznego (lub pracowników administracji publicznej) instytucje finansowe mogą tworzyć specjalne oferty z niższą marżą. W nieco innej sytuacji znajdują się przedsiębiorcy, którzy bywają rozpatrywani przez placówki bankowe jako klienci o podwyższonym ryzyku i tym samym nakładają wyższą marżę lub obniżają zdolność kredytową.
  • Przeznaczenia kredytu. Kredyty hipoteczne o ściśle określonym celu (takim jak kupno mieszkania czy domu) należą do najniżej oprocentowanych pożyczek. Jeśli suma uzyskana w wyniku zaciągnięcia pożyczki ma być wykorzystana w części na inny, dowolny cel, marża banku ulegnie podniesieniu.
  • Cross–sellingu. Klienci korzystający z dodatkowych produktów zwykle mogą cieszyć się najkorzystniejszymi warunkami cenowymi kredytów hipotecznych. Do tego typu ofert zalicza się m.in. konta osobiste, karty kredytowe czy ubezpieczenie. Zawsze jednak warto sprawdzić, czy korzystanie z nich skutkuje obniżeniem oprocentowania.

Dodatkowe koszty

Jednakże decydując się na skorzystanie z pożyczki, należy pamiętać o dodatkowych kosztach, które nie są bezpośrednio związane z ofertą danego banku, do których zaliczyć można opłaty notarialne, opłaty sądowe i podatki. Poprzez analizę wymienionych kosztów, dowiesz się, jakie obciążenia finansowe wiążą się z zakupem domu lub mieszkania.

Skorzystaj z pomocy ekspertów kredytowych 

Poszukiwania mogą wydawać się banalnym zadaniem, jednak warto skierować się do eksperta kredytowego, który nie tylko dobierze ofertę do Twoich potrzeb, ale również poprowadzi Cię przez całą procedurę. Z naszej wyszukiwarki ekspertów i ofert kredytowych możesz skorzystać całkowicie bezpłatnie. Dzięki wsparciu profesjonalisty łatwiej odnajdziesz ofertę, która odpowiadać będzie Twoim wymaganiom.

Potrzebujesz pomocy w znalezieniu odpowiedniej oferty? Szukasz kogoś, kto wesprze Cię w składaniu wniosku o przyznanie kredytu? Skontaktuj się z naszymi ekspertami kredytowymi.