Chcesz wziąć kredyt hipoteczny w programie Mieszkanie na start? Sprawdź, jak się przygotować.

Zgodnie z zapowiedziami rządu program preferencyjnych kredytów hipotecznych Mieszkanie na start ma ruszyć w drugiej połowie tego roku. Maj to doskonały moment, aby rozpocząć przygotowania do procesu wnioskowania. Jakie kroki warto wykonać, by zwiększyć swoje szanse na pozyskanie finansowania? Podpowiadamy.

Już za kilka miesięcy Polacy tłumnie ruszą do banków, by złożyć wniosek o kredyt hipoteczny w ramach programu Mieszkanie na start. Aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie finansowania, przygotowania do złożenia wniosku warto rozpocząć jednak wcześniej.

Kredyt hipoteczny Mieszkanie na start: czym jest i kto może z niego skorzystać?

Mieszkanie na start to program kredytów z rządową dopłatą. Kredyt na preferencyjnych warunkach może przybierać dwojaką formę: kredytu hipotecznego udzielonego na co najmniej 15 lat z okresowo stałą stopą oprocentowania przez minimum 5 lat i dopłatami do pierwszych 120 rat oraz kredytu konsumenckiego na cele mieszkaniowe udzielonego na nie mniej niż 5 i nie więcej niż 15 lat z dopłatami do pierwszych 60 rat. Mogą skorzystać z niego single, osoby pozostające w nieformalnych związkach partnerskich oraz małżeństwa.

Oprocentowanie preferencyjnego kredytu będzie zależeć od liczby dzieci w gospodarstwie domowym. I tak:

 • kredyt z oprocentowaniem 1,5% dostaną bezdzietni kredytobiorcy;
 • kredyt z oprocentowaniem 1% dostaną osoby wychowujące jedno dziecko;
 • kredyt z oprocentowaniem 0,5% dostaną osoby posiadające dwoje dzieci;
 • kredyt 0% to produkt dedykowany osobom posiadającym troje dzieci.

Pieniędzmi z programu Mieszkanie na start można sfinansować nieruchomość mieszkalną o dowolnej wartości. Rząd dopłaci jednak wyłącznie do określonej kwoty kredytu.

 • Dla 1-osobowego gospodarstwa domowego będzie to 200 tys. zł.
 • Dla 2-osobowego – 400 tys. zł.
 • Dla 3-osobowego – 450 tys. zł.
 • Dla 4-osobowego – 500 tys. zł.
 • Dla 5-osobowego – 600 tys. zł.

Za każdą kolejną osobę w gospodarstwie będzie przysługiwało kolejne 100 tys.

Rozpatrując wnioski, kredytodawcy będą brali pod uwagę również kryterium dochodowe. Wyniesie ono:

 • 7 tys. zł netto miesięcznie dla jednoosobowych gospodarstw domowych,
 • 13 tys. zł netto miesięcznie dla dwuosobowych gospodarstw domowych,
 • 16 tys. zł netto miesięcznie dla trzyosobowych gospodarstw domowych,
 • 19,5 tys. zł netto miesięcznie dla czteroosobowych gospodarstw domowych,
 • 23 tys. zł netto miesięcznie dla pięcioosobowych lub większych gospodarstw domowych.

Kupując nieruchomość w Warszawie maksymalna wysokość kredytu z dopłatami oraz limit dochodu podwyższa się o 20% a kupując nieruchomość w Gdańsku, Poznaniu, Krakowie czy Wrocławiu podwyższa się o 10%.

Np. singiel kupujący mieszkanie w Warszawie może wnioskować o kredyt 240 tys a dochód mieć na poziomie 12 tys brutto.

W przypadku przekroczenia limitów wnioskujący wciąż będzie mógł otrzymać kredyt mieszkaniowy. Dopłaty będą jednak niższe. Więcej informacji na temat warunków udzielania kredytów w programie Mieszkanie na start znajdziesz w artykule Nowe zasady programu Mieszkanie na start! Kto dostanie kredyt hipoteczny 0%?.

Jak przygotować się do kredytu hipotecznego Mieszkanie na start — 4 wskazówki

Chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na mieszkanie na preferencyjnych warunkach? Sprawdź, jak się przygotować.

1. Znajdź dobrego eksperta kredytowego

Kredyt mieszkaniowy to produkt bankowy o stosunkowo skomplikowanej konstrukcji. Jeśli dodamy do niej konieczność spełnienia dodatkowych warunków programu, wyjątki od reguł i szereg możliwych opcji (np. różne koszty kredytu przy zakupie nieruchomości o wartości mieszczącej się w limicie dopłat oraz droższej) wsparcie doświadczonego eksperta wydaje się nieodzowne.

Samodzielne wnioskowanie o hipotekę w programie Mieszkanie na start do duże ryzyko. Zwłaszcza dla osoby, która nigdy wcześniej nie sięgała po kredyt — wyjaśnia tu Daria Kmita z FIN-HUB. Specjalista zweryfikuje, czy spełniasz warunki uczestnictwa w programie, pomoże znaleźć bank, w którym Twoja zdolność kredytowa będzie najwyższa, wyliczy wysokość miesięcznej raty, wesprze w gromadzeniu dokumentów i złożeniu wniosku kredytowego. Współpraca z doświadczonym ekspertem pozwoli zrealizować cały proces rzetelnie, kompleksowo, bez zbędnego stresu i co ważne — bez żadnych kosztów dla wnioskującego — podsumowuje specjalistka FIN-HUB.

To jednak nie wszystko. Jeśli kilka miesięcy przed planowanym złożeniem wniosku okaże się, że Twoja zdolność do spłaty kredytu nie jest wzorcowa, ekspert wskaże skuteczne sposoby, jak możesz ją poprawić, zwiększając swoje szanse na pozytywną decyzję.

2. Wygeneruj raport BIK

Dane pochodzące z Biura Informacji Kredytowej to dla banków ważne źródło informacji na temat rzetelności płatniczej wnioskującego o kredyt hipoteczny. Jeśli będziesz wnioskować o dodatkowe środki z pomocą eksperta, z całą pewnością poprosi Cię on o wygenerowanie Raportu BIK. Scoring i historia kredytowa to kluczowe elementy, które wpływają na decyzję kredytową i warunkują wybór kredytodawcy. O tym, jak pobrać Raport BIK o sobie przeczytasz na stronie www.bik.pl.

3. Rozejrzyj się za wymarzoną nieruchomością

Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym przeznaczonym na zakup konkretnej nieruchomości. Kolejnym krokiem do otrzymania preferencyjnej hipoteki powinno być więc znalezienie wymarzonego mieszkania lub domu. Choć środkami z programu można sfinansować nieruchomość o dowolnej wartości, pamiętaj, że rząd dopłaci do rat jedynie w ramach określonego limitu. Jeśli kupisz droższe mieszkanie, nadwyżkę będziesz spłacać na standardowych warunkach.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wraz ze startem programu ceny nieruchomości wzrosną. Dobrym rozwiązaniem jest więc zawarcie odpowiednio skonstruowanej umowy przedwstępnej ze sprzedającym wcześniej — jeszcze przed rozpoczęciem naboru wniosków kredytowych — tłumaczy specjalistka FIN-HUB. Aby maksymalnie zabezpieczyć swoje interesy, musisz mieć jednak pewność, że Twoja zdolność kredytowa jest wystarczająca do otrzymania hipoteki. To kolejny argument przemawiający za współpracą z doświadczonym ekspertem kredytowym — dodaje tu Daria Kmita z FIN-HUB.

4. Zgromadź dokumenty do kredytu hipotecznego

Aby uzyskać kredyt hipoteczny, musisz wypełnić wniosek kredytowy oraz dostarczyć bankowi dodatkowe dokumenty. Najczęściej są to: dokument tożsamości, wyciąg z rachunku bankowego z ostatnich 6 miesięcy, dokument potwierdzający wysokość i źródło dochodu (dla osób pracujących na etacie może być to np. wystawione przez pracodawcę zaświadczenie) oraz dokumenty nieruchomości. Jeśli chcesz kupić mieszkanie z rynku pierwotnego (od dewelopera), wśród wymaganych dokumentów będą to m.in.:

 • umowa rezerwacyjna z deweloperem;
 • prospekt informacyjny z załącznikami
 • potwierdzenia dokonanych wpłat;
 • wydruk z CEiDG dewelopera oraz wypis z Krajowego Rejestru Sądowego;
 • wypis i wyrys z ewidencji gruntów;
 • zaświadczenie o tym, że wyodrębniony został samodzielny lokal mieszkalny.

Nawet jeśli planujesz ubiegać się o kredyt dopiero za kilka miesięcy, znajdź i odłóż do dedykowanej kredytowi teczki dokumenty dotyczące nieruchomości wcześniej. W momencie składania wniosku będziesz mieć je pod ręką.

Kredyt hipoteczny w programie Mieszkanie na start to szansa na otrzymanie finansowania na naprawdę preferencyjnych warunkach. Rodziny wychowujące co najmniej troje dzieci mogą pozyskać kredyt z oprocentowaniem 0 proc. To niespotykana na rynku hipotek sytuacja — tłumaczy Daria Kmita z FIN-HUB.

Zgodnie z zapowiedziami rządu na dopłaty w tym roku przygotowano 500 mln zł, a kwota ta wystarczy dla około 50 tys. kredytobiorców.