Nowe mieszkanie, budowa domu, czy też gruntowny remont to wyzwania, przed którymi prawie każdy z nas stanie w życiu przynajmniej raz. Te poważne decyzje zawsze generują znaczny stres i wymagają solidnych nakładów finansowych. By zrealizować swoje marzenia, musimy zatem nierzadko posłużyć się wsparciem kredytu. Sam jego wybór to także nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które na co dzień nie mają zbyt wiele wspólnego z rynkiem usług finansowych. Nieocenioną pomocą w takich sytuacjach może okazać się ekspert kredytowy. Kim jest i jak może ułatwić nam życie?

Ekspert, czy doradca? 

Choć klienci często stosują termin ekspert kredytowy wymiennie z określeniem doradca kredytowy, zaskoczyć może fakt, iż są to w rzeczywistości dwa różne zawody. Podstawową różnicą pomiędzy doradcą a ekspertem jest… kwestia wynagrodzenia. Doradca kredytowy otrzymuje zapłatę od klienta, a zatem będzie za wszelką cenę starał się doprowadzić do zawarcia umowy kredytowej zainteresowanej osoby z konkretną instytucją finansową. Za usługi eksperta finansowego natomiast nie zapłacimy my jako klienci – wynagrodzenie wypłaci mu bank, w którym zdecydujemy się finalnie zaciągnąć kredyt. Ekspert kredytowy, jako bezstronny specjalista, nie będzie zatem próbował na nas wymóc wyboru konkretnej instytucji – rzetelnie przygotuje przegląd ofert z rynku, pozostawiając ostateczną decyzję nam. 

Ekspert wie więcej 

Każdy ekspert kredytowy współpracuje z wieloma instytucjami finansowymi, dzięki czemu ma dostęp do bardzo dużej bazy ofert kredytowych. Możliwość porównania wielu opcji w jednym miejscu wydaje się zatem być najistotniejszym plusem współpracy z ekspertem. Próbując samodzielnie zdobyć informacje o kredytach skazani jesteśmy na odwiedzanie kolejnych banków, zbieranie nieraz trudnych do zrozumienia ofert i porównywania ich „na własną rękę”. Dodatkowo, doradcy zatrudnieni w bankach mają za zadanie zachęcić nas do wyboru produktów ich pracodawcy, bez względu na to, czy rzeczywiście jest to najlepsze rozwiązanie w naszej sytuacji. Ten aspekt nie dotyczy eksperta kredytowego, który jest specjalistą w pełni niezależnym, niezwiązanym umową z żadną konkretną instytucją. Możemy zatem liczyć na obiektywną ocenę naszych potrzeb i rzetelną poradę. 

Tylko dla wtajemniczonych 

Eksperci kredytowi doskonale znają się na produktach finansowych i ofertach poszczególnych banków. Pozostają w stałym kontakcie z instytucjami finansowymi, dzięki czemu zawsze trzymają rękę na pulsie: jako pierwsi dowiadują się o  aktualnych ofertach i zmianach w warunkach, takich jak oprocentowanie, prowizje, czy koszty ubezpieczenia. Mają również dostęp do ograniczonych czasem promocji, które zwykłemu klientowi łatwo jest przegapić. Dobry ekspert posiada wiedzę na temat obowiązujących w danym banku procedur, zna kryteria przyznawania kredytów i orientuje się ile trwa proces oczekiwania na decyzję. Wie też w jaki sposób wybrana instytucja ocenia potencjalnych kredytobiorców i dzięki temu może pomóc klientowi odpowiednio przygotować wniosek, zwiększając szansę na pozytywny wynik.

Większe możliwości 

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ekspert kredytowy może również negocjować w naszym imieniu warunki kredytu. Dzięki jego fachowej pomocy możemy zatem realnie zaoszczędzić. Ekspert może na przykład przygotować dla klienta korzystną ofertę pakietową w wybranej instytucji finansowej. Wybór kliku produktów w jednym banku może skutkować obniżeniem marży kredytowej i zmniejszeniem odsetek. Ekspert zna specyfikę procesu kredytowego w konkretnej instytucji, wie zatem również do jakiego pułapu bank będzie skłonny negocjować z nami oprocentowanie kredytu. Wykorzystując ekspercką wiedzę i dostęp do wewnętrznych informacji bankowych działamy na swoją korzyść – podpiszemy bardziej korzystną dla nas umowę i więcej pieniędzy zostanie nam w kieszeni. 

Same oszczędności 

Obniżenie kosztów kredytu to bardzo istotny, ale nie jedyny sposób, w jaki ekspert kredytowy pomaga nam oszczędzać. Korzystanie z usług specjalisty pozwala nam również oszczędzić sporo czasu. Zamiast odwiedzać szereg poszczególnych banków, nierzadko oddalonych od naszego miejsca zamieszkania, kontaktujemy się z jedną osobą, a większość potrzebnych nam informacji zdobyć możemy nawet podczas pojedynczego spotkania. Wsparcie eksperta oszczędza nam również stresu. Ekspert pomoże nam przy gromadzeniu odpowiednich dokumentów potrzebnych do poprawnego skonstruowania wniosku kredytowego i będzie nam asystował w trakcie całego procesu kredytowego. Współpracując z niezależnym specjalistą możemy mieć pewność, że wybór, którego dokonujemy poparty jest solidną ekspertyzą, a my sami nie popełniamy błędu, którego skutki odczuwać będziemy przez długie lata. 

Życie po kredycie 

Profesjonalny ekspert finansowy towarzyszy swoim klientom w całym procesie: od etapu wstępnej oceny potrzeb i oszacowania zdolności kredytowej, przez wybór oferty, negocjacje z bankiem i przygotowanie wniosku, aż po decyzję kredytową. Ale i na tym nie koniec. Jeśli podczas spłacania zobowiązań w naszym życiu zajdą poważne zmiany, wpływające na zdolności spłaty kredytu, również możemy zwrócić się o pomoc do eksperta. Pomoże on uruchomić klauzule ubezpieczeń na życie lub od utraty pracy albo wesprze nas w ubieganiu się o tzw. wakacje kredytowe. Jeśli w okresie spłaty znaczącej zmianie ulegnie sytuacja ekonomiczna w kraju, co wpłynie na warunki naszego kredytu, ekspert może asystować nam w przeniesieniu zobowiązań do innego banku, z korzystniejszą ofertą. 

Jak wybrać najlepszego eksperta? 

Poszukując odpowiedniego eksperta kredytowego warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze, pamiętajmy, że ma on zadbać o nasze potrzeby i pomóc nam w podjęciu kluczowej dla nas decyzji finansowej, warto zatem szukać osoby, która budzi nasze zaufanie, a we współpracy z nią czujemy się komfortowo. Ważnym aspektem jest też doświadczenie eksperta – wieloletni staż przekłada się na setki sfinalizowanych transakcji i tysiące zadowolonych klientów. Sprawdź opinie dotyczące danej osoby, aby upewnić się, czy sprosta ona Twoim wymaganiom. Miarą rzetelności i profesjonalizmu eksperta jest też rzeczowe i sumienne odpowiadania na wszelkie pytania dotyczące procesu kredytowego. Specjalistów, którzy spełniają wszystkie wymienione wyżej warunki znajdziesz w gronie ekspertów współpracujących z FinHub. Jeśli zatem udało nam Cię przekonać, że warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego, zapraszamy do współpracy z nami!