Czy stopy procentowego wciąż będą rosnąć? Takie pytanie regularnie zadają sobie nie tylko przeciążeni rosnącymi ratami kredytobiorcy, ale także osoby, które w najbliższym czasie planują sięgnąć po kredyt hipoteczny. W artykule wyjaśnimy, co sądzą na ten temat eksperci branży finansowej.

W odpowiedzi na rosnącą inflację w październiku 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy od ponad 10 lat podniosła stopy procentowe. Wartość stopy referencyjnej (to właśnie ona ma największy wpływ na wskaźnik WIBOR, a co za tym idzie także na oprocentowanie kredytów) wzrosła z 0,10 do 0,50 punktów bazowych. Przez następne miesiące miało miejsce aż 10 kolejnych podwyżek! Dziś, we wrześniu 2022 roku wartość stopy referencyjnej osiągnęła rekordową wartość 6,75.

Rosnące stopy procentowe a raty kredytów

Efektem historycznych podwyżek są rosnące raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym. W przypadku kredytów hipotecznych od września 2021 roku wzrosły one o 80, a nawet 90%.

Wpływ rosnących stóp na raty hipotek doskonale obrazuje zestawienie wykonane przez firmę Fin-Hub.

Symulowane kwoty rat  dotyczą okresu kredytowania 25 lat. Marża banku 1,85%. WIBOR wrzesień 2021 – 0,25%. WIBOR wrzesień 2022 – 7,30%

W połączeniu z rosnącymi cenami żywności, energii elektrycznej i paliwa, rosnące raty kredytów coraz bardziej uszczuplają portfele Polaków. Nic więc dziwnego, że przyszłość stóp procentowych dla wielu z nich jest obecnie tematem numer 1. Kiedy stopy procentowe wreszcie zaczną spadać? Co sądzą na ten temat eksperci branży finansowej?

Przyszłość stóp procentowych — prognozy ekspertów

W wywiadzie dla Business Insider Polska szef Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński zadeklarował, że RPP podwyższy stopy jeden raz o 25 punktów bazowych lub dwa razy po 25. Jednocześnie nie wiążemy sobie rąk i nie ogłaszamy końca cyklu podwyżek. Działamy w sposób pragmatyczny. Sama podwyżka o 25 punktów bazowych byłaby już sygnałem, że hamujemy cykl podwyżek, ale jeszcze się przyglądamy sytuacji i nie jesteśmy pewni, kiedy powiemy: czas na koniec cyklu — dodał.

Na podstawie jego wypowiedzi nie można więc wykluczyć, że kolejne podwyżki będą miały miejsce.

W odpowiedzi na deklarację Glapińskiego eksperci z Biura Maklerskiego Banku BNP Paribas w komentarzu na Twitterze napisali: Uważamy, że w warunkach spadającej aktywności gospodarczej, RPP łagodząc swoje nastawienie, podniesie jeszcze stopę referencyjną w tym roku maksymalnie o 25 pb do 7%. Sądzimy jednak, że Rada może powrócić do zaostrzania polityki pieniężnej na początku przyszłego roku, kiedy gospodarka zacznie ponownie nabierać rozpędu. Jest to przede wszystkim związane z przewidywanym przez nas osłabieniem kursu złotego w najbliższych miesiącach.

Co na temat przyszłości stóp procentowych twierdzą inni eksperci?

Na stronie Polskiej Agencji Prasowej możemy przeczytać wypowiedź Kamila Pastora, ekonomisty PK BP.

Jego zdaniem możliwych jest co najmniej kilka scenariuszy. W naszej wcześniejszej prognozie zakładaliśmy, że stopy procentowe docelowo wzrosną do 7 proc., ale teraz uważamy, że możliwe jest, że po tej podwyżce o 25 pkt bazowych nastąpi wstrzymanie dalszych podwyżek. Jednak istnieje duża niepewność co do ostatecznego poziomu stóp i wydaje się, ze w samej RPP nie ma pewności, jaki ten poziom powinien być. Pastor dodał także, że jego zdaniem RPP będzie podejmować decyzje w zależności od napływających danych. Swoją wypowiedź podsumował stwierdzeniem Generalnie jednak wydaje się, że cykl podwyżek jest bliski zakończenia.

Co dalej z kredytem hipotecznym?

Opóźnienia w spłacie kredytu hipotecznego mogą nieść za sobą długofalowe konsekwencje — potężny stres, pogorszenie historii kredytowej w BIK-u, a w ekstremalnych sytuacjach — nawet wypowiedzenie umowy. Nic więc dziwnego, że zmęczeni regularnymi podwyżkami kredytobiorcy zastanawiają się, co zrobić z kredytem. Czy to dobry moment, aby go refinansować, zmienić oprocentowanie ze zmiennego na stałe, a może nadpłacić? Biorąc pod uwagę fakt, że prognozy na temat stóp procentowych nie są jednoznaczne, przed podjęciem jakiekolwiek decyzji, warto zasięgnąć opinii doświadczonego eksperta kredytowego. Aktualne i prognozowane wartości stóp procentowych są bowiem tylko jednym z czynników, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji. Aby ta przyniosła wymierne korzyści, (także finansowe) niezbędne jest bowiem kompleksowe spojrzenie i analiza dodatkowych parametrów.

Chcesz sprawdzić, czy zmiana oprocentowania ze zmiennego na stałe będzie dla Ciebie opłacalna? Skontaktuj się z ekspertem finansowym i sprawdź to — bez żadnych kosztów. Sprawdź również możliwość obniżenia raty swojego kredytu i porozmawiaj o jego refinansowaniu.