Zgodnie z pierwotnymi zapowiedziami rządzących program Mieszkanie na start miał ruszyć w drugiej połowie 2024 roku. Wiele wskazuje jednak na to, że jego start może się opóźnić. W artykule omówimy możliwe scenariusze dalszego rozwoju programu preferencyjnych kredytów.

W styczniu 2024 z powodu wyczerpania puli środków banki przestały przyjmować wnioski o Bezpieczny kredyt 2 proc. Aby ułatwić Polakom sfinansowanie nieruchomości mieszkalnej kredytem hipotecznym, rząd zdecydował o powołaniu następcy Bezpiecznego kredytu programu Mieszkanie na start.

Na czym polega program Mieszkanie na start 2024?

Mieszkanie na start to program kredytów z rządową dopłatą. Kredyt na preferencyjnych warunkach może przybierać formę kredytu:

  1. hipotecznego udzielonego na co najmniej 15 lat z okresowo stałą stopą oprocentowania przez minimum 5 lat i dopłatami do pierwszych 120 rat;
  2. konsumenckiego na cele mieszkaniowe udzielonego na nie mniej niż 5 i nie więcej niż 15 lat z dopłatami do pierwszych 60 rat.

Z programu mogą skorzystać single, osoby pozostające w nieformalnych związkach oraz małżeństwa (po spełnieniu określonych warunków).

Choć założeniem programu jest pozyskanie środków finansowych na zakup pierwszego mieszkania, część beneficjentów może sfinansować preferencyjnym kredytem także kolejną nieruchomość. Taka możliwość doskonale wpisuje się w potrzeby rodzin wielodzietnych, które w momencie składania wniosku kredytowego posiadają własne M, jednak chcą pozyskać środki na zakup większego mieszkania — wyjaśnia Daria Kmita z FIN-HUB.

Dzięki rządowym dopłatom oprocentowanie finansowania będzie niższe i wyniesie nawet 0% dla kredytobiorców wychowujących co najmniej troje dzieci. Pieniędzmi z programu Mieszkanie na start można sfinansować nieruchomość mieszkalną o dowolnej wartości. Rząd dopłaci jednak wyłącznie do określonej kwoty kredytu. Kwota dopłat zależy od limitu dochodowego.

Więcej informacji o programie Mieszkanie na start znajdziesz w artykule Nowe zasady programu Mieszkanie na start! Kto dostanie kredyt hipoteczny 0%?

Czy nowy program mieszkaniowy wystartuje w drugiej połowie 2024 roku?

Zgodnie z pierwotnymi deklaracjami Ministra Rozwoju i Technologii Krzysztofa Hetmana program Mieszkanie na start miał wejść w życie w drugiej połowie 2024 r. Wiele wskazuje jednak na to, że jego start może się opóźnić. Planujesz kupić nieruchomość mieszkalną i sfinansować zakup preferencyjnym kredytem? Oto możliwe scenariusze rozwoju rządowego programu.

Co dalej z Mieszkaniem na start? Możliwe scenariusze

Konsultacje społeczne dotyczące projektu ustawy programu Mieszkanie na start miały trwać do końca maja. Proces pracy nad programem opóźnia się jednak z powodu wyborów samorządowych i nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami nowy minister rozwoju Krzysztof Paszyk ma podjąć ostateczne decyzje co do losów całego projektu później.

Jak wskazuje dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej cytowany przez portal TVN24.pl: Myślę, że należy opóźnić wprowadzenie dopłat do kredytów na zakup mieszkań. W ramach konsultacji społecznych chcę zaproponować odroczenie wprowadzenia programu w tej formie co najmniej do roku 2027. Dzięki temu rynek miałby szansę się dostosować. Zdaniem eksperta program ma wejść w życie w momencie, kiedy problem z dostępnością mieszkań, zwłaszcza w dużych miastach jest bardzo duży. Według pomysłu Czerniaka do momentu uruchomienia programu rząd mógłby skoncentrować się na dopłatach w obszarach, które nie generują wzrostu cen: na przykład do budowy domów jednorodzinnych i do pożyczek na partycypację finansową dla gospodarstw domowych przystępujących do TBS-ów.

Efektem niejasności co do realnej daty startu programu jest informacyjny szum i niepewność: zarówno przyszłych kredytobiorców, którzy chcieliby wiedzieć „na czym stoją” i kiedy będą mogli złożyć wniosek, jak również deweloperów (Ci nie wiedzą z kolei, na jak długo mają rezerwować mieszkania) i sprzedających nieruchomości na rynku wtórnym — wyjaśnia specjalistka FIN-HUB.

Co dalej z programem Mieszkanie na start?

Wszystko wskazuje na to, że jeśli program rzeczywiście wystartuje w 2024 r., będzie to najwcześniej III kwartał.

Wielu ekspertów przewiduje, że program ruszy jesienią. Jeśli tak się stanie, ostatnie miesiące roku mogą przynieść wzrost cen mieszkań i… ogrom pracy bankowych analityków i konsultantów — wskazuje Daria Kmita z FIN-HUB.

Ze względu na fakt, że rząd wciąż pracuje nad ustawą, może się jednak okazać, że szczegóły programu zostaną zmienione, a banki zaczną udzielać kredytów na preferencyjnych warunkach nie w 2024, lecz w 2025 roku.

Z powodu braku konkretnych informacji ze strony rządzących, start programu jest dziś jedną wielką niewiadomą, a wszelkie spekulacje i przypuszczenia pozostają tylko domysłami — podsumowuje specjalistka FIN-HUB.

Jak tylko konkretne szczegóły programu Mieszkanie na start ujrzą światło dzienne, poinformujemy o nich.