Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt celowy przeznaczony na ściśle określony cel. Przedmiotem umowy kredytowej może być m.in. zakup mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym czy budowa domu. Czy pieniędzmi z kredytu hipotecznego można sfinansować także remont? Sprawdźmy.

Zakup nieruchomości często wiąże się z koniecznością przearanżowania lub remontu przestrzeni. A te niosą za sobą dodatkowe koszty. Czy wydatki związane z remontem i aranżacją mieszkania można pokryć środkami z kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny na remont – czy to możliwe?

Przedmiotem umowy kredytu hipotecznego może być nie tylko kupno mieszkania, domu czy działki budowlanej, ale także remont nieruchomości.

Sięgając po kredyt hipoteczny na remont, kredytobiorca musi liczyć się z tym, że – podobnie jak w przypadku kredytu na zakup nieruchomości – kredytobiorca zabezpieczy spłatę hipoteką. Jej przedmiotem może, lecz wcale nie musi być remontowane mieszkanie. Ważne, aby wartość zabezpieczenia była adekwatna do kwoty kredytu – wyjaśnia Karolina Kwiecińska, ekspert kredytowy FIN-HUB.

Kredyt hipoteczny na remont – dostępne kwoty i warunki spłaty

Dostępne kwoty kredytów hipotecznych na remont wahają się – w zależności od konkretnej oferty banku i zdolności kredytowej wnioskującego – od kilkudziesięciu tysięcy złotych aż do kilku milionów. Wypłata środków odbywa się jednorazowo lub w transzach, a spłata przebiega w miesięcznych ratach nawet przez 35 lat. Warunkiem otrzymania kredytu hipotecznego na standardowych warunkach jest złożenie wniosku kredytowego, posiadanie wymaganej przez kredytodawcę zdolności kredytowej, nieruchomości, na której bank ustanowi hipotekę oraz wniesienie wkładu własnego. Zgodnie z zapisami Rekomendacji S jego wartość nie może być niższa niż 10% (przy wykupieniu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego) lub 20% (bez konieczności zakupu polisy).

Na co można przeznaczyć pieniądze z kredytu hipotecznego na remont?

Pieniądze z kredytu hipotecznego na remont możesz wykorzystać m.in. na przebudowę nieruchomości, zmianę aranżacji wnętrz czy odnowienie budynku. Co jednak ważne – ze względu na to, że kredyt hipoteczny jest kredytem celowym, niezbędnym warunkiem otrzymania finansowania jest przedstawienie bankowi dokładnej listy i kosztorysu prac. Dokument powinien uwzględniać:

  • listę planowanych prac wraz z kosztami materiałów budowlanych i robocizny;
  • powierzchnię remontowanych pomieszczeń;
  • koszt sprzętu i mebli (jeśli planujesz sfinansować je kredytem);
  • harmonogram prac.

W zależności od wymagań banku kosztorys można przygotować samodzielnie lub zlecić to zadanie uprawnionej osobie. Tworząc dokument, warto wziąć pod uwagę nie tylko aktualne, ale także prognozowane ceny materiałów budowlanych. Zwłaszcza jeśli prace remontowe będą trwać kilka lub kilkanaście miesięcy – wyjaśnia Karolina Kwiecińska, ekspert kredytowy FIN-HUB.

Jaki kredyt hipoteczny na remont mieszkania wybrać?

Kredyt hipoteczny to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych dostępnych w ofertach większości banków. Wybór przypadkowego może jednak narazić wnioskującego na dodatkowe koszty, mniejsze szanse na pozytywną decyzję kredytobiorcy czy opłaty towarzyszące przedterminowej spłacie zobowiązania. Najlepszy kredyt hipoteczny to kredyt szyty na miarę, perfekcyjnie dostosowany do potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych kredytobiorcy. Właśnie dlatego tak ważne jest, by przed złożeniem wniosku kredytowego dokładnie porównać oferty poszczególnych banków. Najlepiej z pomocą doświadczonego eksperta kredytowego.

Choć banki udostępniają na swoich stronach internetowych szereg informacji dotyczących udzielanych kredytów hipotecznych, nie informują wprost o wewnętrznych procedurach towarzyszących wyliczaniu zdolności do spłaty czy szczegółowych wymaganiach stawianym wnioskującym. Przed rozpoczęciem procedury wnioskowania, przyszły kredytobiorca nie ma więc szans na ich poznanie. Dzięki swojej wiedzy i znajomości bankowych procedur doświadczony ekspert kredytowy pomoże wybrać banki, które zaoferują najlepsze warunki i w których szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej będą najwyższe. Będzie także bezcennym wsparciem w poszukiwaniu ofert, które precyzyjnie odpowiedzą na niestandardowe potrzeby wnioskującego – wyjaśnia Karolina Kwiecińska, ekspert kredytowy Finhub. Korzystanie z pomocy eksperta pozwala więc zaoszczędzić pieniądze i czas, uniknąć nadmiernego stresu i zwiększyć swoje szanse na kredyt. To jednak nie wszystko. Ze względu na fakt, że ekspertów wynagradzają kredytujące banki, kompleksowe wsparcie przy staraniach o hipotekę jest dla wnioskujących zupełnie darmowe – dodaje specjalistka.